Wieża Ziębicka w Nysie to fragment średniowiecznych obwarowań miejskich, które wraz z Wieżą Wrocławską stanowią cenną pamiątkę minionych epok. System fortyfikacji, mury oraz baszty zapewniały bezpieczeństwo Nysie przez długie lata. Czworoboczna, gotycka budowla stoi samotnie przy ul. Szopena niedaleko Bastionu Św. Jadwigi.
Wieża Ziębicka, podobnie jak pozostałe elementy obwarowań miejskich, powstała w 1350 roku, za czasów biskupa Przecława z Pogorzeli. Baszta stanowiła samodzielny ośrodek obrony, a dostęp do niej był możliwy jedynie przez otwór, na wysokości korony murów obronnych. Dziś wieża posiada osobne wejście, które pochodzi z nowszych czasów i powstało najprawdopodobniej podczas remontu budowli w XIX wieku, kiedy to zabytek gruntownie odnowiono i podwyższono. Nad obecnym wejściem umieszczono figurę lwa, pochodzącą z XVI wieku, która wedle legendy stanowiła zdobycz wojenną z wyprawy do Ziębic.
Dziś Wieża Ziębicka stanowi ważny zabytek i prawdziwą atrakcję turystyczną. Ze względu na swoje położenie w centrum miasta, wieżę otwiera się sezonowo dla turystów, skąd mają oni piękny widok na całą Nysę.