tropter.comInspiracje Kołobrzeg w pigułce. Sprawdź najważniejsze atrakcje, muzea i plaże

Kołobrzeg w pigułce. Sprawdź najważniejsze atrakcje, muzea i plaże

Turyści wypoczywający na szerokiej piaszczystej plaży w Kołobrzegu
Mieczysaw ©

Atrakcje Kołobrzegu z pewnością zainteresują każdego turystę. Najciekawsze miejsca związane są przede wszystkim z nadmorskim położeniem miasta. Inne z kolei, z jego przeszłością historyczną i leczniczym klimatem. Kolejne zaś to rozrywki dla wczasowiczów, którzy chcą urozmaicić urlop nad morzem. Niezależnie od wieku i pory roku, tu nikt nie będzie się nudził.

Z czego słynie Kołobrzeg?

Miasto jest znanym ośrodkiem wczasowym i uzdrowiskowym. Główną atrakcją Kołobrzegu są oczywiście szerokie plaże i czysta woda, które latem wprost zapraszają do kąpieli i opalania się. Spacery brzegiem morza to przyjemność, która sprawdzi się także poza sezonem. Jedni turyści lubią  patrzeć na żywioł morskich fal, drudzy z kolei, wolą wykupić zabiegi lecznicze w tutejszych sanatoriach.

Uzdrowisko Kołobrzeg

Kołobrzeg słynie z dwóch bogactw naturalnych. Po pierwsze złóżborowin, po drugie źródeł solankowych. Jedne i drugie wykorzystywane są w tutejszych uzdrowiskach, przede wszystkim do leczenia chorób reumatycznych, kardiologicznych, układu oddechowego oraz rehabilitacji pourazowej. Jedno ze źródeł solanek znajduje się na Wyspie Solnej. A co warto  zobaczyć w Kołobrzegu?

Kołobrzeg – atrakcje turystyczne

Port morski w Kołobrzegu

Widok z lotu ptaka na przystanie w porcie morskim w Kołobrzegu
tworzymyreklame, pixabay.com, Pixabay License
tworzymyreklame, pixabay.com

Kołobrzeg już przed wiekami był przede wszystkim miastem portowym. Port morski w Kołobrzegu znajduje się w pobliżu ujścia Parsęty do Bałtyku. Są tu przystanie: rybacka, jachtowa i nabrzeże do przeładunku statków handlowych. Od strony wschodniej portu natomiast, w pobliżu latarni, znajduje się przystań statków pasażerskich. Stąd popłynąć można w rejs na wyspę Bornholm lub krótką wycieczkę po Bałtyku.

Skansen morski w Kołobrzegu

Skansen morski w Kołobrzegu zlokalizowany jest przy zachodniej stronie portu morskiego. Tu zwiedzić można wyslipowane na ląd okręty marynarki wojennej: ORP Fala i ORP Władysławowo. Pierwszy z nich, to podwodny okręt patrolowy morskiego oddziału Straży Granicznej. Drugi zaś, kuter rakietowy produkcji radzieckiej. Uwagę przyciąga także uzbrojenie innych okrętów oraz urządzenia nawigacyjne.

Fort Ujście i latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska z czerwonej cegły w Kołobrzegu przypomina wieżę obronną
neufal54, pixabay.com, Pixabay License
neufal54, pixabay.com, Pixabay License

Niemal w każdym nadmorskim kurorcie jest latarnia morska. Kołobrzeg nie jest tu wyjątkiem. Budowla ta wyglądem przypomina wieżę obronną. Zapewne dlatego, że powstała na platformie wojskowego Fortu Ujście. Wewnątrz latarni znajduje się ciekawe Muzeum Minerałów, kawiarnia, a na szczycie taras widokowy z przepiękną panoramą miasta i wybrzeża Bałtyku. Światło latarni widać z odległości 16 Mm.

Katedra Kołobrzeg

Katedra w Kołobrzegu to monumentalna, 5-nawowa, gotycka świątynia z XIV wieku. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie remontowana i odbudowywana z powodu osiadania gruntu i zniszczeń wojennych. Wewnątrz warto zobaczyć zabytkową chrzcielnicę, żyrandol, ołtarze i obrazy. Na wieży natomiast, znajduje się taras obserwacyjny z widokiem na panoramę miasta.

Ratusz w Kołobrzegu

Neogotycki budynek z czerwonej cegły w kształcie litry C, zbudowany został w XIX wieku, lecz wyglądem przypomina raczej średniowieczny zamek obronny. Ratusz w Kołobrzegu jest siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury i historycznego muzeum “Patria Colbergiensis”. W środku mieści się również Galeria Sztuki Współczesnej, Informacja Turystyczna i Urząd Stanu Cywilnego.

Amfiteatr w Kołobrzegu

Kołobrzeski amfiteatr z widownią na 4,5 tys. miejsc, znajduje się w Parku im. A. Fredry. Odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, koncerty, w tym festiwal muzyki elektronicznej Sunrise i festiwal Interfolk. Na scenie amfiteatru występowały takie gwiazdy, jak Czesław Niemen czy Maryla Rodowicz, a także wielu artystów zagranicznych.

Obrotowa kawiarnia

Przeszklona kawiarnia na szczycie Hotelu Arka Medical Spa obraca się wokół własnej osi dzięki specjalnemu mechanizmowi. Z obrotowej kawiarni widać panoramę Bałtyku, a także miasta i okolic. Atrakcje Kołobrzegu widziane z góry robią imponujące wrażenie. Kawa w takim miejscu smakuje naprawdę wyjątkowo.

Domek Kata

Elegancki budynek z XVII wieku na kołobrzeskiej Starówce. Jest tu przytulna restauracja, ciesząca się dobrą opinia wśród turystów. Jak podaje legenda, przed wiekami w Domu Kata mieścił się sąd z salą przesłuchań, zwaną „katownią”. Stąd pochodzi nazwa budynku.

Gdzie pójść na spacer w Kołobrzegu?

Czyste powietrze z wysoką zawartością jodu, odgłosy ptaków wodnych oraz malownicza panorama wybrzeża zachęcają do spacerów. Przy okazji zobaczyć można różne ciekawe miejsca. Kołobrzeg to wymarzone miasto dla miłośników krótkich i dłuższych wędrówek. Oto kilka propozycji tras spacerowych.

Molo w Kołobrzegu

Spacerowicze na molo w Kołobrzegu
przemokrzak, pixabay.com, Pixabay License
przemokrzak, pixabay.com, Pixabay License

Wszyscy słyszeliśmy o molo w Sopocie, ale równie piękny obiekt ma Kołobrzeg. Molo w Kołobrzegu ma 220 m długości. Wstęp jest odpłatny. Na końcu żelbetonowego pomostu znajduje się przystań statków wycieczkowych. Wieczorem molo jest pięknie oświetlone. Podobno można tu ujrzeć najpiękniejsze zachody słońca.

Bulwar Jana Szymańskiego

Malownicza promenada nadmorska w Kołobrzegu wiedzie od ujścia Parsęty na wschód, obok latarni, molo i Parku im. Stefana Żeromskiego. Przy deptaku znajdują się stragany handlowe i punkty usługowe. Jest również Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, wzniesiony w 1945 roku. Patronem bulwaru jest Jan Szymański – pierwszy dyrektor Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Bindaż zakochanych

Jest to szpaler z grabów, których gałęzie uformowano za pomocą prętowej konstrukcji na kształt tunelu. Bindaż zakochanych znajduje się w centrum miasta, przy Placu Koncertów Porannych. Jest to element architektury parkowej, a jednocześnie nietypowa atrakcja Kołobrzegu. Ten piękny zakątek warto odwiedzić szczególnie wieczorem, kiedy szpaler jest ładnie podświetlony.

Plaże w Kołobrzegu

Plażowicze opalający się na plaży w Kołobrzegu
Mieczysaw ©
Mieczysaw ©

Latem kołobrzeskie plaże oferują doskonałe warunki do wypoczynku i plażowania. Spacery po plażach natomiast, są bardzo przyjemne nawet po sezonie wakacyjnym. Można obserwować ptaki, słuchać szumu fal i zbierać muszle. W mieście jest kilka plaż. Są piękne – piaszczyste, czyste i szerokie. W dodatku jest ich kilka, więc turyści mogą wybrać, z której plaży chcą skorzystać.

Plaża w Kołobrzegu przy molo

Bezpieczna i czysta Plaża w Kołobrzegu, w pobliżu centrum miasta. Jest tu strzeżone kąpielisko, a przy zejściach toalety i przebieralnie. Są także bary, place zabaw i wypożyczalnie leżaków. W pobliżu przebiega promenada spacerowa. Latem organizowane są imprezy plenerowe.

Kołobrzeg-Radzikowo 

Plaża Kołobrzeg-Radzikowo położona jest na zachód od dzielnicy Gorzyszewo. Jest to zaciszna plaża, przyjazna dla psów. W okolicy zobaczyć można wydmy oraz bunkry wojskowe, pozostałe tu po II wojnie światowej.

Plaża Podczele

Podczele to zaciszna dzielnica Kołobrzegu. Plaża Podczele znajduje się w odległości 7 km na wschód od molo. Dojechać tam można ścieżką rowerową przez Ekopark i Solne Bagno. Jest to chroniony obszar torfowisk, na którym botanicy i ornitolodzy prowadzą obserwacje przyrody. W pobliżu plaży dawne lotnisko wojskowe Bagicz.

Kołobrzeg – atrakcje dla dzieci

Na wczasy nad Bałtyk przyjeżdża mnóstwo rodzin z dziećmi. Największą frajdą dla maluchów jest zwykle kąpiel w morskich falach i budowanie na plaży zamków z piasku. Pamiętajmy jednak, że pogoda w Kołobrzegu bywa kapryśna, a wtedy ratunkiem dla znudzonych dzieci mogą być atrakcje miejskie.

Oceanarium Kołobrzeg

Rekin w Oceanarium w Kołobrzegu
oceanarium.com.pl
oceanarium.com.pl

Niewielkie Oceanarium w Kołobrzegu zachwyca okazami egzotycznych stworzeń morskich. Są tu piranie, mureny, rekiny a także sztucznie stworzona rafa koralowa. Jest też mnóstwo kolorowych rybek, zupełnie jak w oceanicznych głębiach. 

MOSiR Aquapark Milenium

Pogoda kiepska, a woda w Bałtyku za zimna na kąpiel? To świetna okazja, aby skorzystać z oferty Aquaparku w Kołobrzegu. Jest tu brodzik i zabawki wodne dla dzieci. Są baseny o różnej głębokości, a także zjeżdżalnie, jacuzzi, gejzery, dzika rzeka i sauna. Gwarantowana zabawa dla dzieci i dorosłych.

Muzeum 6D Maszoperia

To niezwykłe muzeum przedstawia historię pracy i codziennego życia społeczności rybackiej sprzed 100 lat. Za pomocą efektów specjalnych, takich jak: mgła, powiew morskiej bryzy, odgłosy sztormu, a także legendy z elementami magii – można poznać trud i radość pracy przy połowie ryb. Muzeum 6D Maszoperia oferuje ciekawą i przystępnie podaną lekcja historii, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion

Poligon wojskowy przy ul. Koszalińskiej, gdzie można przejechać się czołgiem i amfibią. W Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion można postrzelać na strzelnicy pneumatycznej i obejrzeć kolekcję sprzętu pancernego. Wojskowa kuchnia polowa kusi zapachem grochówki. Podobnych wojskowych atrakcji w Kołobrzegu jest jeszcze kilka.

Kołobrzeg – atrakcje dla miłośników militariów

Miasto Kołobrzeg pełniło w przeszłości funkcję obronną. Istniała tu Twierdza Kołobrzeg i port wojenny. Do dziś zachowały się tylko pojedyncze fragmenty. Na uwagę zasługują: Reduta Bagienna, Reduta Solna, Fort Ujście i fragmenty fortyfikacji w Parku Dąbrowskiego. Pasjonatom wojskowości polecić można wizytę w Skansenie Morskim i Muzeum Oręża Polskiego.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Pojazdy wojskowe i samolot na sali ekspozycyjnej w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Jarosław Lesicki ©
Jarosław Lesicki ©

Ta atrakcja w Kołobrzegu spodoba się przede wszystkim fanom wojskowości. Ustawiona chronologicznie ekspozycja obejmuje kolekcję uzbrojenia, orderów i mundurów żołnierzy wojska polskiego na przestrzeni kilku wieków. Na wystawie plenerowej Muzeum Oręża Polskiego zobaczyć można min. maszynę szyfrującą Enigma, karabin Mauser, motocykl Sokół 600 i czołgi.

Muzea w Kołobrzegu

Jeśli chodzi o muzea, Kołobrzeg ma ciekawą ofertę dla turystów. Zainteresuje ona zarówno osoby lubiące historię, jak i miłośników przyrody i bogactw mineralnych. Oprócz wspomnianych wcześniej muzeów są też inne, równie ciekawe obiekty.

Muzeum Minerałów w Kołobrzegu

Muzeum Minerałów w Kołobrzegu znajduje się w piwnicach latarni morskiej. Zgromadzono tu fascynującą kolekcję minerałów z całego świata, min. z Brazylii, Maroka czy Madagaskaru. Do najciekawszych eksponatów należą szkielety dinozaurów i skamieniałe gniazdo dinozaura z jajami.

Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu

To niezwykłe miejsce, w którym można zobaczyć, jak żywica z prehistorycznych drzew zamieniała się w bursztyn. Ekspozycje obejmują zarówno klejnoty, jak i przedmioty użytkowe z bursztynu. Można się tu także zapoznać z metodami wydobycia „bałtyckiego złota” i jego obróbki. Przy Muzeum Bursztynu znajduje się sklep z biżuterią, a także z kosmetykami i wyrobami medycznymi z bursztynu.

Muzeum Figur Woskowych

Zdjęcie z ikoną muzyki? Z ulubionym idolem? Proszę bardzo! W Muzeum Figur Woskowych w Kołobrzegu czekają na turystów min. Marylin Monroe, Barack Obama i Robert Lewandowski. Dzieci z pewnością ucieszą się ze spotkania z Harrym Potterem czy Myszką Miki.

Kołobrzeg – atrakcje przez cały rok

Czy warto zaplanować urlop w miasteczku nad Parsętą? Oczywiście, że tak! Piękne położenie i przeróżne atrakcje w Kołobrzegu sprawią, że wczasy w tym kurorcie będą niezapomnianym przeżyciem. Można tu wypocząć, podreperować zdrowie, a przy tym ciekawie spędzić wolny czas.

Atrakcje z artykułu
Więcej informacji na temat miejsc wymienionych w artykule możesz zobaczyć klikając poniżej:

Molo w Kołobrzegu

Molo w Kołobrzegu


Fort Ujście i latarnia morska

Fort Ujście i latarnia morska

+1atrakcja wewnątrz

Plaża w Kołobrzegu

Plaża w Kołobrzegu


Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego


MOSiR Aquapark Milenium

MOSiR Aquapark Milenium


Oceanarium

Oceanarium


Skansen Morski

Skansen Morski

+1atrakcja wewnątrz

Plaża Kołobrzeg-Radzikowo

Plaża Kołobrzeg-Radzikowo


Bazylika Kołobrzeg

Bazylika Kołobrzeg


Ratusz w Kołobrzegu

Ratusz w Kołobrzegu


Obrotowa kawiarnia

Obrotowa kawiarnia


Domek Kata

Domek Kata


Muzeum Figur Woskowych

Muzeum Figur Woskowych


Bindaż Zakochanych

Bindaż Zakochanych


Muzeum 6D Maszoperia

Muzeum 6D Maszoperia


Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion

Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion


Amfiteatr w Kołobrzegu

Amfiteatr w Kołobrzegu


Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem


Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu


Plaża Podczele

Plaża Podczele


Galeria Sztuki Współczesnej

Galeria Sztuki Współczesnej


Park Dąbrowskiego - pozostałości Twierdzy Kołobrzeg

Park Dąbrowskiego - pozostałości Twierdzy Kołobrzeg


Reduta Bagienna

Reduta Bagienna


Okręt ORP

Okręt ORP "Fala"


Reduta Solna

Reduta Solna


Więcej inspiracji