tropter.comInspiracje Kazimierz Dolny: atrakcje, spacery, zwiedzanie. Zobacz przewodnik i mapę

Kazimierz Dolny: atrakcje, spacery, zwiedzanie. Zobacz przewodnik i mapę

Widok z lotu ptaka na fragment rynku w Kazimierzu Dolnym
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, fot. Mariusz Cieszewski, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Kazimierz Dolny to klimatyczne miasto nad Wisłą, otoczone wzgórzami i wąwozami lessowymi. Pokochali je polscy królowie, a potem także kupcy i artyści. W ostatnim stuleciu natomiast, stało się ulubionym miejscem turystów. Nic dziwnego, bo atrakcje w Kazimierzu Dolnym zachwyciły każdego, kto tu choć raz przyjechał. Zabytkowy rynek z renesansowymi kamienicami, wystawy malarskie i Bulwar Nadwiślański z przystanią statków wycieczkowych – wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę miasta.

Kazimierz Dolny nad Wisłą – początki miasta

Widok z lotu ptaka na wzgórze zamkowe w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
jarko7, pixabay.com, Pixabay License
jarko7, pixabay.com, Pixabay License

Jak podają źródła historyczne, już w Średniowieczu istniała tu już osada zwana Wietrzną Górą. W XII wieku książę Kazimierz Sprawiedliwy przekazał tę ziemię siostrom norbertankom. To właśnie one nadały miastu nazwę “Kazimierz Dolny”. W kolejnym stuleciu Władysław Łokietek polecił zbudować basztę obronną, a w XIV wieku zbudowano zamek w Kazimierzu Dolnym. XV wiek natomiast, to czas rozkwitu handlu zbożem i drewnem, które spławiano Wisłą do Gdańska. Dzięki temu bogacili się kupcy miejscy i okoliczni gospodarze. Rozwijał się także port rzeczny i zabudowa miejska.

Kazimierz Dolny – trudna przeszłość

Miasto podupadło po potopie szwedzkim, kiedy to najeźdźcy podpalili zamek i domy mieszczan. W okresie zaborów szlak handlowy przestał istnieć, gdyż kraj stracił dostęp do morza. W XIX wieku ważną częścią tutejszego społeczeństwa była mniejszość żydowska. Podczas wojny Żydzi zostali wysiedleni lub zamordowani. Miejscem pamięci tych tragicznych wydarzeń jest kirkut przy ulicy Czerniawy. Warto zobaczyć też Ścianę Płaczu, zbudowaną ze zniszczonych macew. Pozostała także synagoga, w której obejrzeć można wystawy fotograficzne.

Kazimierz Dolny – miasto artystów

Willa
Piotr Janicki, pixabay.com, Pixabay License
Piotr Janicki, pixabay.com, Pixabay License

Po wojnie miasto odbudowano, zachowując styl renesansowy. Do Willi pod Wiewiórką wróciła z wojennej tułaczki Maria Kuncewiczowa. W odwiedziny do niej przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska stolicy: pisarze, malarze i aktorzy. Obecnie w domu pisarki, zwanym Kuncewiczówką, mieści się muzeum poświęcone jej twórczości. Zaś artyści nadal darzą miasto wielkim sentymentem. Na ulicach spotkać można często znanych aktorów, malarzy i piosenkarzy. Wielu celebrytów ma w okolicy swoje domki letniskowe.

Zwiedzanie Kazimierza Dolnego

Miasto ma swój urok zarówno w długie, słoneczne weekendy jak i poza sezonem turystycznym. Cykliczne imprezy plenerowe oraz ładna pogoda przyciągają tłumy turystów. W mieście odbywają się często festiwale filmowe, koncerty muzyczne i targi rękodzieła. Po rynku spacerują wtedy wycieczki i rodziny z dziećmi. Po ulicach jeżdżą dorożki i meleksy turystyczne. Problemem może być znalezienie miejsca parkingowego. Dlatego warto przyjechać w dni powszednie, aby spokojnie zwiedzić miasto i okolice.

Wyjazd do Kazimierza Dolnego – o czym warto wiedzieć?

Lokale usługowe przy jednej z ulic Kazimierza Dolnego
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, fot. Mariusz Cieszewski, flickr.com, CC BY-ND 2.0
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Na zwiedzanie miasta i okolic najlepiej przeznaczyć 2-3 dni. Jednodniowa wycieczka oznacza raczej pospiesznie zwiedzanie, a to za mało, aby poczuć klimat tego urokliwego miasta. Do pozostania na dłużej zachęca rozwinięta baza noclegowa i żywieniowa. W mieście pełno jest uroczych knajpek i restauracji. Są też luksusowe hotele, klimatyczne pensjonaty oraz prywatne kwatery z cenami na każdą kieszeń. Warto pójść także na spacer Bulwarem Nadwiślańskim. Jednym z symboli miasta jest drożdżowy kogucik.

Kazimierz Dolny – co warto zobaczyć?

Elewacja frontowa spichlerza Ulanowskich
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, fot. Mariusz Cieszewski, flickr.com, CC BY-ND 2.0
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Jeśli chodzi o atrakcje, Kazimierz Dolny ma ich mnóstwo. Przy wjeździe do miasta od strony Puław zobaczyć można odrestaurowane spichlerze. To pamiątka po portowej przeszłości Kazimierza Dolnego. Niegdyś gromadzono w nich zboże i drewno, przeznaczone do spławienia Wisłą. W spichlerzu Ulanowskich znajduje się Muzeum Przyrodnicze, w kolejnych zaś hotele. Najciekawsze miejsca znajdują się w pobliżu rynku.

Rynek w Kazimierzu Dolnym

Kamienice braci Przybyłów są najbardziej okazałymi budynkami przy Rynku
Marek Gaworski ©
Marek Gaworski ©

Na centralnym miejscu Rynku w Kazimierzu Dolnym stoi zabytkowa studnia. Od strony północnej rynku widaćKościół Farny. Wzrok zwiedzających przyciągają bogato zdobione płaskorzeźbami manierystyczne kamienice braci Przybyłów. W pobliżu równie ciekawa renesansowa kamienica Celejowska. Mieści się w niej Muzeum Nadwiślańskie. Budowle te należały do bogatych kupców, którzy zbili majątek na handlu zbożem. Klimatu rynkowi dodają kryte gontem budynki z podcieniami. Warto odwiedzić też liczne galerie sztuki i Muzeum Sztuki Złotniczej.

Baszta w Kazimierzu Dolnym

Ładnie odnowiona baszta pochodzi z czasów późnego Średniowiecza. Zbudowano ją z tutejszej skały wapienia kredowego, podobnie jak zamek i zabytkowe kamienice. Służyła jako wieża obronna szlaku handlowego na Wiśle, a także jako latarnia rzeczna. Na szczycie baszty rozpalano ognisko, które wskazywało kapitanom statków drogę do portu. Baszta jest jednym z najciekawszych punktów widokowych na miasto i okolice. Wchodzi się po stromych, ciasnych schodach. Bilet wstępu należy kupić przed wejściem do ruin zamku.

Ruiny Zamku w Kazimierzu Dolnym

Widok z lotu ptaka na ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym
jarko7, pixabay.com, Pixabay License
jarko7, pixabay.com, Pixabay License

Ruiny Zamku zachowały się w oryginale jedynie we fragmentach – większość muru została odbudowana. Niemniej jednak, są one warte odwiedzenia ze względu na historyczne miejsce i ładny widok z góry. Zamek zbudowano w czasach króla Kazimierza Wielkiego, a następnie służył on władcom jako rezydencja podczas przyjazdów na polowania. Legenda głosi, że król Kazimierz Wielki podziemnymi przejściami odwiedzał swoją kochankę Żydówkę Esterkę. Bilet wstępu wspólny na zamek i basztę. Wejście na szlak do ruin znajduje się obok Kościoła Farnego.

Góra Trzech Krzyży

Góra Trzech Krzyży to wzgórze nad miastem z przepięknym widokiem na rynek, okolice i dolinę Wisły. Widać na nim z daleka trzy krzyże, pochodzące z połowy XIX wieku. Zastąpiły one poprzednie, które ustawiono w 1708 roku dla upamiętnienia ofiar zarazy morowej. Szlak na wzgórze wiedzie po stromej ścieżce i stopniach. Wejście trwa około 20 minut, a pod szczytem pobierana jest opłata wstępu. Na wzgórzu znajduje się kilka ławek i zwykle spora grupa turystów. Warto zabrać ze sobą lekki koc, aby usiąść i nacieszyć oczy widokiem.

Fara – Kazimierz Dolny

Widok na kościół farny od strony rynku
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, fot. Mariusz Cieszewski, flickr.com, CC BY-ND 2.0
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym jest typowym przykładem renesansu lubelskiego. Pierwszą świątynię w tym miejscu ufundował król Kazimierz Wielki. Po pożarze została odbudowana w XVII wieku w stylu renesansowym. Do wyposażenia należy zabytkowa chrzcielnica, późnogotycki portal główny i organy z XVII wieku. Wrażenie robią freski i sztukaterie na sklepieniu. W sezonie turystycznym w sobotnie wieczory odbywają się tu koncerty muzyki organowej. Zwiedzanie kościoła oraz wstęp na koncert są bezpłatne.

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny

Zabytkowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kazimierzu Dolnym
Enzo83, Wikimedia Commons, CC BY 1.0
Enzo83, Wikimedia Commons, CC BY 1.0

Kościół Najświętszej Marii Panny w Kazimierzu pochodzi z XVII wieku i znajduje się pod opieką zakonu franciszkanów. Po pożarze odbudowany został w stylu neoklasycznym. Aby wejść do świątyni trzeba pokonać ciąg krętych schodów. Wewnątrz warto zobaczyć ołtarz główny z cudami słynącym obrazem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Obraz namalował miejscowy artysta prawdopodobnie w 1600 roku. Zachowały się też piękne drzwi z XVI wieku, przeniesione z pierwotnego kościoła, a także oryginalne poręcze. W pobliżu świątyni jest wejście do wąwozu Plebanka.

Okolice Kazimierza Dolnego – spacerem przez wąwozy

Region posadowiony jest na skale lessowej. Jest to podłoże luźne i podatne na erozję. Pagórkowate ukształtowanie terenu i działalność wody sprawiły, że na przestrzeni wieków powstała tu sieć wąwozów o niezwykle malowniczym wyglądzie. Najładniejsze z nich to: wąwóz Korzeniowy Dół, wąwóz Niezabitowskich, wąwóz Norowy Dół, wąwóz Małachowskiego i wąwóz Plebanka. Dwa ostatnie połączone są ścieżką. Są to ciekawe miejsca na spacery. Dojście do wąwozów najlepiej sprawdzić na mapie Kazimierza Dolnego.

Przedmieścia Kazimierza Dolnego – wąwóz Korzeniowy Dół

Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym jest najpopularniejszy wśród turystów. Ma długość około 700 metrów i głębokość od kilku do kilkunastu metrów. Dno jest dość szerokie, ponieważ dawniej rolnicy wykorzystywali go jako drogę dojazdową do pól. Na jego zboczach widać plątaninę korzeni i gałęzi drzew. Miejsce to przypomina wręcz krainę z baśni. Dojazd ulicami: Nadrzeczną, Kwaskowa Góra i Doły. Można dojechać autem lub meleksem. Spacerem z centrum około 40 minut. Warto pamiętać o wygodnym obuwiu.

Kazimierz Dolny – rejs statkiem po Wiśle

Jedną z atrakcji Kazimierza Dolnego jest rejs statkiem po Wiśle. Trasa wiedzie przez odcinek Małopolskiego Przełomu Wisły. Przystań statków wycieczkowych z rozkładem rejsów znajduje się przyBulwarze Nadwiślańskim. Statek płynie w górę Wisły, mijając stare kamieniołomy. Zawraca na wysokości Męćmierza i rezerwatu przyrodniczego “Krowia Wyspa”. Zaobserwować tu można rzadkie gatunki ptaków wodnych. Po drodze ładne widoki na porośnięte roślinnością brzegi rzeki oraz ruinyzamku w Janowcu.

Atrakcje w Kazimierzu Dolnym zachwycą zarówno miłośników przyrody, jak i pasjonatów sztuki czy zabytkowych budowli. Miasto jest urocze o każdej porze roku. Przyjeżdżają tu spragnieni odpoczynku mieszkańcy stolicy, a także całego Mazowsza i Lubelszczyzny. Warto choć raz zobaczyć Kazimierz Dolny nad Wisłą.

Atrakcje z artykułu
Więcej informacji na temat miejsc wymienionych w artykule możesz zobaczyć klikając poniżej:

Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym

Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym


Rynek w Kazimierzu Dolnym

Rynek w Kazimierzu Dolnym


Wąwóz Korzeniowy Dół

Wąwóz Korzeniowy Dół


Wzgórze Trzech Krzyży

Wzgórze Trzech Krzyży


Bulwar Nadwiślański

Bulwar Nadwiślański


Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja

Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja


Wąwóz Małachowskiego

Wąwóz Małachowskiego


Rejsy po Wiśle

Rejsy po Wiśle


Wąwóz Niezabitowskich

Wąwóz Niezabitowskich


Baszta w Kazimierzu Dolnym

Baszta w Kazimierzu Dolnym


Spichlerz - Muzeum Przyrodnicze

Spichlerz - Muzeum Przyrodnicze


Sanktuarium Zwiastowania NMP

Sanktuarium Zwiastowania NMP


Dzwonnica Muzeum Sztuki Złotniczej

Dzwonnica Muzeum Sztuki Złotniczej