tropter.comInspiracje Graz w Austrii – co zobaczyć? Atrakcje, ciekawostki i praktyczne informacje

Graz w Austrii – co zobaczyć? Atrakcje, ciekawostki i praktyczne informacje

Panorama miasta Graz w Austrii
Yasen Iliev, unsplash.com

Graz jest pięknym, austriackim miastem, często pomijanym przez turystów. A szkoda, bo jest to wakacyjna perełką, którą mija się, jadąc autem na południe Europy. To świetne miejsce na odpoczynek podczas dłuższej podróży, ale równie dobre na kilkudniowy pobyt. Dużo zieleni, ciekawe muzea, krajobrazy i zabudowa – oto, co ma do zaoferowania stolica Styrii.

Styria – zielone wzgórza, winnice i zakola Mury

Styria to najbardziej zalesiony kraj związkowy Austrii. Zielone wzgórza przecięte są wąwozami, w których płynie zakolami rzeka Mura (lok. Mur). Krajobrazy urzekają rozległymi sadami jabłoniowymi i winnicami. To kraina pysznych miodów, nalewek i win, a także źródeł leczniczych wód termalnych. Stolicą malowniczej Styrii jest Graz – miasto z ciekawą historią, zabudową i klimatycznym starym miastem.

Graz – historyczne miasto na przedgórzu Alp Styryjskich

Graz, miasto położone przy brzegach rzeki Mury, jest drugim co do wielkości miastem Austrii. Wzrok przyjezdnych przyciąga wzgórze Schlossberg z wieżą zegarową, a na horyzoncie zarys łagodnych szczytów Alp Styryjskich. Historia Grazu sięga czasów Habsburgów, którzy władali Styrią. Dziś po dawnych czasach zachowały się ruiny zamku, gotycka katedra, mauzoleum cesarskie oraz klimatyczna starówka, wpisana na listę UNESCO. Jednak atrakcji do obejrzenia jest tu znacznie więcej.

Zwiedzanie Grazu – kilkudniowy wyjazd czy odpoczynek w podróży na południe?

Turyści z pewnością nie będą tu nudzić się przez kilka dni. Jest co zwiedzać i podziwiać. Poza tym urocze uliczki Grazu i ścieżki w tutejszych parkach sprzyjają spacerom na łonie natury. Zachętą jest też łagodny klimat miasta. Latem pogoda w Grazu miło zaskakuje. Zazwyczaj jest tu bezwietrznie i ciepło, ale bez wakacyjnych upałów. Miasto leży w pobliżu autostrady A2, prowadzącej do włoskich i chorwackich kurortów. Warto zwiedzić je, choćby w przerwie podróży na południe Europy.

Graz w jeden dzień – co warto zobaczyć?

Kolejka, którą można wjechać na wzgórze Schlossberg
Daniela Turcanu, unsplash.com
Daniela Turcanu, unsplash.com

Osoby chcące rozprostować nogi, mogą spacerować uliczkami uroczego starego miasta. Warto też wejść lub wjechać na wzgórze Schlossberg i popatrzeć na miasto z góry. Pasjonaci historii wojskowości zachwycą się wizytą w zbrojowni Landeszeughaus. Na miłośników sztuki i nowoczesnej architektury czekają wystawy w galerii sztuki Kunsthaus. Warto też usiąść w jednej z kafejek na Hauptplatz i chłonąć atmosferę miasta.

Graz – ciekawe miasto na kilkudniowy wyjazd

Często zdarza się, że turyści, którzy zajechali do Grazu na chwilę, zapragnęli zostać tu przez kilka dni. Nic dziwnego, bo miasto jest przeurocze, a przy tym czyste i zadbane. Dlatego pobieżne zwiedzanie najważniejszych miejsc pozostawia niedosyt. Tym bardziej, że w Grazu organizowane są cykliczne imprezy plenerowe. Niezależnie od pory roku i wydarzeń kulturalnych, magnesem dla turystów są staromiejskie uliczki i różnorodne atrakcje Grazu.

Stare Miasto Graz

Najstarsza dzielnica Grazu położona jest między lewym brzegiem Mury, a wzgórzem Schlossberg i parkiem miejskim. Z racji wielu zachowanych oryginalnych budowli z minionych epok, starówkę wpisano na listę UNESCO. Są tu klimatyczne uliczki, a nastrój tworzą kolorowe fasady kamienic. Czuć powiew historii, a z licznych kawiarni zapach kawy i szarlotki ze styryjskich jabłek. To wymarzone miejsce na spacer i odpoczynek.

Zabytki i muzea przy ulicy Sack

Ulica Sack jest najstarszą ulicą w Grazu, istniejącą od XII wieku. Jednym z ciekawszych obiektów jest barokowy pałac Attems z XVIII wieku, który należał do rodu austriackich możnowładców. Równie ciekawe są pobliskie muzea: Muzeum Historii z wystawami etnograficznymi i Muzeum Graz, obrazujące dzieje miasta.

Hauptplatz w Grazu

Fragment fasady ratusza w Grazu
Leonhard Niederwimmer, pixabay.com, Pixabay License
Leonhard Niederwimmer, pixabay.com, Pixabay License

Najpopularniejszym miejscem na Starym Mieście w Grazu jest Hauptplatz (lok. Plac Główny), który jest zarazem węzłem komunikacyjnym miasta. To tu jest Graz Hauptbahnhof, czyli dworzec kolejowy. Uwagę przykuwa piękny budynek ratusza z XIX wieku z arkadowym dziedzińcem. Na placu są stragany z pamiątkami, klimatyczne puby, kawiarnie i restauracje, a także fontanna i pomnik arcyksięcia Jana. W pobliżu placu zaczyna się szlak wejściowy na wzgórze.

Wzgórze Schlossberg w Graz

Malownicze schody wejściowe, wtopione w skałę dolomitową, widać już z daleka. Można też wjechać na szczyt kolejką lub windą. W XIII wieku Habsburgowie wznieśli na wzgórzu twierdzę obronną, która oparła się wielokrotnie najazdom wojsk tureckich. Niestety, wysadziły ją w powietrze wojska napoleońskie w 1809 roku. Z dawnej fortecy zachowała się tylko dzwonnica i widoczna z daleka wieża zegarowa.

Wieża zegarowa na wzgórzu

Wieża zegarowa na wzgórzu Schlossberg jest symbolem Grazu
Another_Simon, pixabay.com, Pixabay License
Another_Simon, pixabay.com, Pixabay License

Wieża zegarowa (lok. Uhrturm) w Grazu ma 28 metrów wysokości. Dawniej pełniła rolę punktu obserwacyjnego dla strażaków, którzy stąd wypatrywali, czy nie ma w mieście pożaru. Jak to się stało, że z zamku pozostały ruiny, a wieża i dzwonnica ocalały? Podobno mieszkańcy Grazu wyprosili u Francuzów, aby je oszczędzili, płacąc za to ogromne pieniądze. Ciekawostką są wskazówki na zegarze wieży – krótsza pokazuje minuty, a dłuższa godziny.

Spacer po wzgórzu

Wzgórze Schlossberg jest świetnym miejscem na spacer, a nawet na randkę czy zaręczyny. Są tu alejki parkowe, mnóstwo zieleni i przepiękny ogród różany. Przy chińskim pawilonie jest punkt widokowy z urzekającą panoramą miasta i przedgórza alpejskiego. Pod wzgórzem natomiast, znajduje się sieć tuneli, wybudowanych podczas wojny jako bunkry dla ludności. Po zejściu ze Schlossberg, warto obejrzeć pozostałe atrakcje Grazu.

Zbrojownia Landeszeughaus w Grazu

To Muzeum Uzbrojenia położone jest w pobliżu Placu Głównego. Mieści się w nim ponad 30 tys. eksponatów, które zajmują 5 pięter. Są tu różne rodzaje broni oraz hełmy i mundury, używane przez wojsko austriackie w XVI i XVII wieku. Na zwiedzanie obiektu trzeba zarezerwować kilka godzin. Wystawy fascynują zwłaszcza dzieci i osoby zainteresowane wojskowością.

Katedra św. Idziego (lok.Domkirche zum Heiligen Ägydius)

Kolejnym ciekawym zabytkiem w Grazu jest Katedra św. Idziego z XV wieku. Jest to świątynia trójnawowa z bogatym barokowym wyposażeniem. Wybudowano ją w stylu gotyckim. Po licznych przebudowach fasada prezentuje mieszankę stylu renesansowego i baroku. Obok katedry jest mauzoleum cesarskie.

Cesarskie mauzoleum w Grazu

Budynek to w istocie kościół św. Katarzyny z kaplicą i kryptą, w której stoi sarkofag z czerwonego marmuru. Bogate zdobienia fasady kościoła nawiązują do manieryzmu. Wewnątrz uwagę przykuwają ciekawe freski i stiuki. W sarkofagu spoczywają szczątki cesarza Ferdynanda II i jego rodziców. Nie można podejść blisko, ale ustawiono lustra, w których odbijają się nagrobki i zdobienia sarkofagu.

Bazylika Mariatrost w Grazu

To kolejny ważny obiekt sakralny w Grazu. Bazylika Mariatrost znajduje się na wzgórzu Purberg, a powstała w I połowie XVIII wieku. Jest przykładem stylu barokowego, ze sklepieniem zdobionymi freskami i rzeźbioną amboną. Do obrazu Madonny pielgrzymują wierni z całego kraju.

Zamek Habsburgów w Graz

Tę siedzibę styryjskiej gałęzi Habsburgów zbudowano w XV wieku. Zamek w Grazu prezentuje styl gotycki i barokowy. Warto zwrócić uwagę na nietypową klatkę schodową z podwójnymi spiralnymi schodami. To jednak nie jest jedyny zamek w Grazu.

Graz Zamek Eggenberg

Widok na Zamek Eggenberg od strony stawu
Enzo Sartori, unsplash.com
Enzo Sartori, unsplash.com

Ten barokowy zamek z XVII wieku znajduje się na prawym brzegu Mury. Zbudowano go na zlecenie księcia Hansa Ulricha von Eggenberga. Zamek Eggenberg wpisany jest na listę UNESCO. Można go zwiedzać w okresie od marca do października. Wystawy obejmują stroje i wyposażenie wnętrz z minionych epok. Budowla ma 365 okien i 4 wieże. Wokół zamku jest przepiękny park, fontanny i alejki spacerowe.

Graz Opera House w Austrii

Do najpiękniejszych zabytkowych budowli w Grazu z pewnością należy budynek opery w Grazu. Jest to gmach z II połowy XIX wieku. Duże wrażenie robią neobarokowe, bogato zdobione wnętrza. Uwagę przykuwają także schody, audytorium i galeria. Są tu miejsca dla około 1400 widzów.

Kunsthaus Graz

Ta futurystyczna budowla ze szkła i stali położona jest przy prawym brzegu rzeki. Jej konstrukcja lśni z daleka, a wieczorem świeci neonowymi barwami. Z tego powodu mieszkańcy nazywają ją “przyjaznym kosmitą”. Niektórym turystom kojarzy się z wielorybem, sercem wyjętym z ciała albo odwróconym krowim wymieniem. Kunsthaus zbudowano w 2003 roku, gdy Grazu pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Mieszczą się tu czasowe wystawy sztuki współczesnej.

Pływająca stalowa wyspa na Murze (Murinsel)

Wykonana ze stali i szkła Murinsel na rzece Murze w Grazu
Julia Solonina, unsplash.com
Julia Solonina, unsplash.com

To kolejna nowoczesna budowla w mieście. Powstała także w 2003 roku. Konstrukcja łączy amfiteatr na rzece, połączony z brzegami oryginalnymi kładkami. Murinsel wykonano ze stali i szkła. Wewnątrz organizowane są wydarzenia kulturalne. Mieści się tu też stylowa kawiarnia. Z pewnością warto tu przyjść, nawet jeśli akurat nie ma żadnego koncertu.

Gdzie pójść na spacer w Grazu?

Oprócz wspomnianych uliczek Starego Miasta, z pewnością warto odwiedzić tereny parku miejskiego i nadrzecznych bulwarów. Równie przyjemny jest park przy Zamku Eggenberg czy miejski Ogród Botaniczny przy ulicy Schuberta. Z kolei dzieci ucieszą się ze spaceru po parku Augarten, w którym znajduje duży plac zabaw. W mieście są też inne miejsca, które zainteresują dzieci i młodzież.

Graz – atrakcje dla rodzin z dziećmi

Z pewnością warto zaprowadzić dzieci do Muzeum Tramwajów przy Bazylice Mariatrost. Inny ciekawy obiekt to motoryzacyjne Muzeum Johanna Pucha. Był on słoweńskim producentem rowerów, motocykli i samochodów, a żył na przełomie XIX i XX wieku. W muzeum można obejrzeć kolekcję zabytkowych pojazdów, w tym także prototypów.

Graz – ciekawostki na temat mieszkańców

W wiosce Thal niedaleko Graz urodził się Arnold Schwarzenegger. Z miastem związanych było też kilku noblistów, którzy tu urodzili się, mieszkali, bądź studiowali na tutejszym uniwersytecie. Należeli do nich m.in.: chemik Fritz Pregl, fizyk Victor Franz, Hess czy lekarz Otto Loewi.

Atrakcje w okolicy

Będą w Graz, warto zwiedzić okoliczne atrakcje i skorzystać z pobliskich kąpielisk. Do najciekawszych obiektów należą:

Graz jest piękny o każdej porze roku

Zwiedzanie Grazu turyści łączą często ze zwiedzaniem całej Styrii albo z podróżą do Chorwacji czy Włoch. W zimie zaś z urlopem w alpejskich kurortach narciarskich. Nic dziwnego, gdyż miasto jest piękne o każdej porze roku. Może być nie tylko przystankiem w drodze do innych kurortów, ale też miejscem na spędzenie niezapomnianych wczasów.

Atrakcje z artykułu
Więcej informacji na temat miejsc wymienionych w artykule możesz zobaczyć klikając poniżej:

Wzgórze zamkowe

Wzgórze zamkowe


Główny Plac

Główny Plac


Murinsel

Murinsel


Zamek Eggenberg

Zamek Eggenberg

+3atrakcje wewnątrz

Kunsthaus Graz

Kunsthaus Graz


Zamek Riegersburg

Zamek Riegersburg

+2atrakcje wewnątrz

Augartem

Augartem


Skansen Stübing

Skansen Stübing


Landeszeughaus

Landeszeughaus


Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny


Kolejka

Kolejka


Park miejski

Park miejski


Katedra św. Idziego

Katedra św. Idziego

+1atrakcja wewnątrz

Bazylika Mariatrost

Bazylika Mariatrost


Zamek w Grazu

Zamek w Grazu

+1atrakcja wewnątrz

Podwójne spiralne schody

Podwójne spiralne schody


Schöckl Westgipfel

Schöckl Westgipfel


Park pałacowy Eggenberg

Park pałacowy Eggenberg

+1atrakcja wewnątrz

Seerosenbad

Seerosenbad


Muzeum Johanna Pucha

Muzeum Johanna Pucha


Muzeum Historii

Muzeum Historii


Mauzoleum cesarza Ferdynanda II

Mauzoleum cesarza Ferdynanda II


Muzeum Tramwajów

Muzeum Tramwajów


Wieża zegarowa

Wieża zegarowa


Opera Graz

Opera Graz


Muzeum Graz

Muzeum Graz


Ratusz w Grazu

Ratusz w Grazu


Pałac Attems

Pałac Attems


Więcej inspiracji