Wersal – co warto zobaczyć? Historia, ciekawostki i praktyczne informacje
Pałac Wersalski to symbol królewskiego przepychu i potęgi Francji, a także miejsce podpisania traktatów, które zmieniły bieg dziejów i losy wielu europejskich narodów. Gdzie znajduje się Wersal? Jak powstał pałac i dlaczego przyciąga co roku miliony turystów?
Pałac w Wersalu – symbol potęgi władców Francji
Pałac Wersalski jest jednym z największych i najbogatszych królewskich pałaców na świecie. W okresie od 1682 roku aż do Rewolucji Francuskiej był siedzibą francuskich władców. Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze w XVI wieku, Wersal był małą wioską przy szlaku handlowym, otoczoną lasami pełnymi zwierzyny łownej. Dlatego też to właśnie tu Król Ludwik XIII zbudował zamek myśliwski, w którym nocował podczas polowań.
Wersal (fr. Versailles) – historia powstania pałacu
W II połowie XVII wieku Ludwik XIV, zwany “Królem Słońce”, nakazał zbudować przy domku myśliwskim okazałą rezydencję. Wraz z pałacem powstawały rozległe ogrody z systemem kanałów i fontann. Następnie w XVIII w., król Ludwik XV rozbudował posiadłość. Obecnie cały kompleks pałacowo-parkowy jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych we Francji, a w 1979 roku obiekt wpisano na listę UNESCO.
Pałac Wersalski – dziedzińce i zdobione fasady
Olbrzymi plac przed wejściem do Pałacu Wersalskiego podzielono na 3 dziedzińce: marmurowy, królewski i dziedziniec ministrów. Pierwszy z nich przylega do murów dawnego zamku myśliwskiego. Na dziedzińcu królewskim stoi konny pomnik króla Ludwika XIV. Dwukondygnacyjna budowla jest przykładem stylu barokowego z rzeźbionymi gzymsami i złoconymi zdobieniami. Jeszcze większe wrażenie robią bogate wnętrza pałacu.
Wnętrza Pałacu Wersalskiego – obrazy, lustra i kryształowe żyrandole
Pałac Wersalski jest swoistą galerią sztuki, ponieważ są tu obrazy francuskich malarzy, freski na ścianach i sklepieniach, rzeźby i gobeliny. Bogactwo form, kolorów i blask złoceń przyprawiają o zawrót głowy. Największy zachwyt budzi sala lustrzana pałacu, a także kaplica królewska, opera oraz apartamenty królewskie i reprezentacyjne. Dopełnieniem królewskiego przepychu są ogrody wersalskie.
Ogrody wersalskie – fontanny, rzeźby i geometryczne klomby
Powierzchnia ogrodów wersalskich wynosi około 800 ha, a ogród przy pałacowych fasadach prowadzony jest w stylu francuskim. Zachwyt budzą przycięte żywopłoty i geometryczne rabaty kwiatowe. Jest również imponująca fontanna Latony, stawy i wyłaniające się z nich rzeźby greckich bóstw. Dalsza część ogrodów to piękny park, który skrywa kolejne ciekawe budowle.
Wersal – co jeszcze warto zobaczyć?
W pobliżu północnej odnogi Grand Kanału jest kilka obiektów, które warto zwiedzić:
- Grand Trianon – barokowa rezydencja królewska z XVIII wieku,
- Petit Trianon – klasycystyczny pałac, zbudowany dla metresy Ludwika XV, słynnej Madame de Pompadour,
- rezydencja królowej Marii Antoniny wraz z farmą zwierząt hodowlanych,
- kilka mniejszych obiektów, np. Świątynia Miłości czy Belweder wraz z ogrodem alpejskim.
Jak się mieszkało w Pałacu Wersalskim?
Choć trudno w to uwierzyć, królowie mieli tak dużo dworzan, ministrów i służących, że w pałacu było po prostu ciasno. Ponadto z powodu wadliwego systemu ogrzewania kominkami, w komnatach czuć było dym. W tym olśniewającym pałacu nie było żadnej kanalizacji ani latryn, a zawartość nocników opróżniano gdzie popadnie, często do fosy. Jakie jeszcze ciekawostki na temat Wersalu warto poznać?
Pałac w Wersalu – ciekawostki
- Uruchomienie fontann i budowa kanału pozbawiły dostępu do wody mieszkańców okolicy.
- Wersal był miejscem skandali obyczajowych, a także knucia spisków przeciw królom.
- W pałacu podpisano traktat wersalski, kończący I wojnę światową, a w Grand Trianon – traktat zmieniający granice dawnych Austro-Węgier.
Pałac Wersalski – dojazd i bilety wstępu
Co to jest Wersal? Nazwa pałacu pochodzi od nazwy miejscowości gminnej na przedmieściach Paryża. Do pałacu można dojechać z centrum Paryża linią C kolejki podmiejskiej lub autobusem nr 171. Dystans między centrum stolicy a Wersalem to zaledwie 20 km. Aby uniknąć tłumów i kolejek do kasy, najlepiej zwiedzać obiekt poza wakacjami, a bilety kupić online. Warto też zakupić bilet łączony na wszystkie atrakcje. Natomiast na teren samych ogrodów można wejść bezpłatnie.
Zwiedzanie Wersalu – informacje praktyczne
Pałac czynny jest we wszystkie dni, z wyjątkiem poniedziałków. Jego wnętrza zwiedza się z audioprzewodnikiem lub w grupie z przewodnikiem. Warto wziąć pod uwagę, że zwiedzanie wszystkich obiektów zajmuje cały dzień. Po ogrodach można przemieszczać się turystycznym pociągiem. Jest też wypożyczalnia rowerów i elektrycznych meleksów.
Wersal – olśniewające wnętrza i zielone ogrody
Bez wątpienia, Pałac Wersalski od wieków jest chlubą Francji. Do dziś pałacowe apartamenty są miejscem spotkań francuskich władz z najznakomitszymi gośćmi zza granicy. Na szczęście jednak, lśniące bogactwem wnętrza i cudowne, wersalskie ogrody są niemal zawsze otwarte dla turystów.