tropter.comInspiracje Tromso w Norwegii – zorza polarna i inne atrakcje. Praktyczny przewodnik

Tromso w Norwegii – zorza polarna i inne atrakcje. Praktyczny przewodnik

Zorza polarna nad Tromso
Bit Cloud, unsplash.com

Tromso jest największym miastem północnej Norwegii. Malowniczo położone na wyspie Tromsoya, staje się z roku na rok coraz bardziej popularnym ośrodkiem turystycznym. Nastawione jest przede wszystkim na turystykę aktywną, zarówno letnią, jak i zimową. Można tu spędzać czas wędrując pieszo, a zimą na nartach lub rakietach śnieżnych. Popularne są też wycieczki na skuterach śnieżnych. Jednak najwięcej emocji budzi polowanie na zorzę polarną, którą można stąd podziwiać od jesieni do wczesnej wiosny.

Gdzie leży Tromso?

Most prowadzący na wyspę Tromsoya
Marek Minor, unsplash.com
Marek Minor, unsplash.com

Tromso leży na wyspie Tromsoya w północnej Norwegii, około 350 km za kołem podbiegunowym. Wyspa znajduje się na fiordzie, a ze stałym lądem łączy ją monumentalny most, który należy do najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście.

Jak na największe miasto północnej Norwegii, Tromso nie imponuje liczbą ludności. Mieszka tu około 65 tys. osób. Jest stosunkowo spokojnym ośrodkiem, bardziej przypominającym prowincjonalne miasteczko niż znaczące centrum. Dla administracji i gospodarki Norwegii jednak bardzo duże znaczenie. Znajduje się tu międzynarodowe lotnisko oraz liczne urzędy. Dlatego też często używa się w stosunku do niego nazwy Brama Arktyki.

Tromso – pogoda i klimat

Ciepły prąd morski sprawia, że wody oceaniczne nie zamarzają i port w Tromso może funkcjonować przez cały rok
Ursula Roseeu, pixabay.com, Pixabay License
Ursula Roseeu, pixabay.com, Pixabay License

Dzięki nadmorskiemu położeniu Tromso ma dość łagodny klimat jak na te szerokości geograficzne. Jest to spowodowane działaniem ciepłego Prądu Zatokowego, który podnosi temperaturę powietrza i sprawia, że nawet w środku zimy temperatury zwykle nie spadają tu do bardzo niskich wartości. Pada za to sporo śniegu, który utrzymuje się czasem aż do kwietnia-maja.

Życie za kołem podbiegunowym – dzień i noc polarna

Mieszkańcy północnej Norwegii i terenów leżących za kołem podbiegunowym przyzwyczajeni są do nieco innego podziału roku niż ma to miejsce na mniejszych szerokościach geograficznych. Występują tu oczywiście pory roku, ale równie ważna jest długość dnia i nocy.

W Tromso, jako, że leży ono aż 350 km za kołem podbiegunowym występuje zjawisko dnia i nocy polarnej. Dzień polarny trwa od 19 maja do 27 lipca, zaś noc polarna od 27 listopada do 19 stycznia. W pierwszym przypadku jest to czas, kiedy słońce nie zachodzi, zaś w drugim, kiedy nie wschodzi i przez cały dzień utrzymują się ciemności oraz co najwyżej szarówka. W Tromso występują także białe noce czyli czas kiedy słońce chowa się za horyzontem na tyle płytko, że nie zapadają ciemności.

Polowanie na zorzę polarną

Aurora borealis w okolicach Tromso
Bjørn Are With Andreassen, unsplash.com
Bjørn Are With Andreassen, unsplash.com

Zorza polarna, nazywana na półkuli północnej Aurora borealis, zaliczana jest do najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych zjawisk, jakie można obserwować na niebie. Występuje na dużych szerokościach geograficznych, w pobliżu biegunów magnetycznych ziemi. Najlepsze miejsca do jej obserwacji to tereny znajdujące się za kołem podbiegunowym. Zdarza się jednak, że zorze są też widoczne na niższych szerokościach, na przykład w północnej Polsce.

Jak powstaje zorza polarna?

Powstawanie zjawiska zorzy polarnej ma związek z aktywnością słoneczną i wyrzucanymi przez nie strumieni naładowanych cząstek. Tworzy się w ten sposób wiatr słoneczny, który dociera do górnych warstw atmosfery. Tu naładowane cząstki spotykają się z atomami i powodują ich świecenie. Ze względu na eliptyczny kształt torów po jakich poruszają się cząstki, największe ich nagromadzenie występuje w rejonach polarnych. I tu także najmocniej pobudzają one atomy jonosfery do świecenia.

Wielobarwna zorza polarna
Lightscape, unsplash.com
Lightscape, unsplash.com

Zależnie od wysokości, na jakich atomy zaczynają świecić, zorza może przyjmować różne kolory. Do najpopularniejszych należą biały, zielony, żółty i niebieski, ale spotyka się też zorze w barwach czerwonej czy bordowej.

Ponieważ aktywność słońca jest cykliczna to i prawdopodobieństwo oraz siła występowania zórz także. Są one ze sobą nierozerwalnie związane. Gdy aktywność słońca, a więc i strumień wyrzucanych cząstek są większe, wówczas zorze są bardziej intensywne i większe jest prawdopodobieństwo ich występowania.

Kiedy zaobserwować zorzę w Tromso?

Zorzę można obserwować od października do kwietnia. Znacznie częściej zobaczyć ją można przed północą niż nad ranem. Dlatego też wybierając się na polowanie należy pamiętać, żeby nie kłaść się wcześnie bo zjawisko może wystąpić w okolicach północy. Przykro byłoby przespać tak wspaniały spektakl. Ważne żeby noc była bezchmurna, a ciemności nie zakłócały miejskie światła.

Tromso jest jednym z najlepszych miejsc w Norwegii do obserwowania zorzy polarnej. Wokół tego zjawiska tworzy się tu dziedzina turystyki, która przyciąga każdego roku coraz więcej odwiedzających. Dzięki temu sezon turystyczny trwa tu obecnie niemal cały rok, choć w różnych jego porach nastawiony jest na inne rodzaje aktywności.

Tromso – atrakcje miasta i północnej Norwegii

Noc polarna i dzień polarny

Narciarz skiturowy podchodzący pod górę
Cyprien Delaporte, unsplash.com
Cyprien Delaporte, unsplash.com

Zima to w północnej Norwegii czas, kiedy występują noce polarne. Z tego względu życie wówczas toczy się mniej intensywne. Jednak po 19 stycznia, kiedy słońce zaczyna pokazywać się nad horyzontem i z dnia na dzień pozostaje nad nim dłużej ożywia się też ruch turystyczny. Coraz dłuższe godziny jasności pozwalają wówczas na uprawianie narciarstwa biegowego i skiturowego, a także organizowanie wypraw na rakietach śnieżnych. Górzyste okolicy sprzyjają takiej aktywności, a dużą popularnością cieszą się też wycieczki na skuterach śnieżnych.

Im bliżej lata, tym więcej turystów pojawia się w Tromso w celach innych niż polowanie na zorzę. Dzień polarny trwający od 19 maja do 27 lipca jest szczytem letniego sezonu turystycznego. Najbardziej popularną formą spędzania czasu są wówczas wędrówki po okolicznych górach, a także wyprawy rybackie na połowy organizowane na fiordach.

Zorza polarna

Zorza polarna z perspektywy podmiejskiej
Bit Cloud, unsplash.com
Bit Cloud, unsplash.com

W sezonie zimowym, wieczory to przede wszystkim czas, kiedy czeka się na pojawienie się zorzy polarnej. Można ją obserwować bezpośrednio z miasta, ale jej intensywność jest tu zaburzona przez oświetlenie. Dlatego wielu turystów decyduje się na wychodzenie poza obszar zabudowy, a nawet spędzanie nocy w chatkach rozsianych po okolicy, aby oglądać to zjawisko w lepszych warunkach. Zorza jest tu tak mocno wpisana w aktywność turystyczną, że każdego roku w styczniu odbywa się nawet Festiwal Zorzy Polarnej w Tromso.

Atrakcje w Tromso

Jak przystało na Bramę Arktyki, Tromso ma też atrakcje związane z tematyką Północy. Najważniejszym z nich jest Polaria, czyli połączone muzeum i akwarium prezentujące niezwykłą florę i faunę Arktyki. Imponujący jest też budynek muzeum w kształcie góry lodowej. W mieście działa także Muzeum Polarne, które zajmuje się przybliżaniem historii wypraw polarnych oraz życia mieszkańców surowych terenów okołobiegunowych.

Szkielet wala butelkonosego północnego w Muzeum Uniwersyteckim w Tromso
Nigel Harper, flickr.com, CC BY 2.0
Nigel Harper, flickr.com, CC BY 2.0

W Tromso działa także Muzeum Sztuki w Norwegii Północnej ze zbiorami prac artystów od XVIII w. do czasów współczesnych. Jest tu także podzielone na 6 działów od geologicznego przez botaniczny, zoologiczny, archeologiczny, etnograficzny po historyczny Muzeum w Tromso – Muzeum Uniwersyteckie.

Drewniana katedra w Tromso
jacqueline macou, pixabay.com, Pixabay License
jacqueline macou, pixabay.com, Pixabay License

Zabudowa Tromso nie prezentuje się specjalnie okazale, choć można tu znaleźć kilka interesujących, drewnianych budynków z XVIII i XIX w. Jeden z nich zajmuje Muzeum Perspektivet zajmujące się życiem codziennym i kolekcjonowaniem zbiorów fotograficznych. Najważniejszym zabytkiem miasta jest Katedra w Tromso wzniesiona w drugiej połowie XIX w. z drewna. Jest to jedyna drewniana katedra w Norwegii, a zbudowana jest w stylu neogotyckim.

Jak dotrzeć do Tromso?

Dzięki międzynarodowemu lotnisku, Tromso ma połączenie lotnicze z wieloma miastami Europy, w tym z polskimi. Loty do Tromso odbywają się na przykład z Gdańska. Na miejscu można wynająć samochód by przemieszczać się po okolicy. Wiele osób decyduje się jednak jedynie na dotarcie do miasta dalsze zwiedzanie okolicy na piechotę lub wypożyczając rower albo skuter.

Północna Norwegia – informacje praktyczne

Ceny w Tromso

Wybierając się do Północnej Norwegii należy pamiętać, że ceny są tu zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Przebitka jest nawet kilkukrotna. Noclegi i wyżywienie nawet w dość prostych warunkach potrafią pochłonąć naprawdę duże kwoty. Można wprawdzie wybierać między hotelem a prostym zakwaterowaniem w chatkach poza miastem, ale nawet taki rodzaj będzie sporym wydatkiem.

Latem część osób decyduje się na noclegi w namiotach, ale w zimie, kiedy nadchodzi czas na zorzę polarną takie rozwiązanie jest w zasadzie niewykonalne. Chyba, że ktoś posiada bardzo dobry sprzęt dostosowany do zimowych warunków i niskich temperatur.

Wycieczki zorganizowane

Miasto przeżywające od kilkunastu lat coraz większy napływ turystów przygotowuje dla nich co roku coraz szerszą ofertę. Wiąże się ona przede wszystkim z aktywnym spędzaniem czasu. Działa kilka firm zajmujących się organizacją wycieczek po okolicy, wypraw na połowy, a zimą wycieczek narciarskich i na rakietach. W jednej z nich można skorzystać z obsługi w języku polskim.

Atrakcje z artykułu
Więcej informacji na temat miejsc wymienionych w artykule możesz zobaczyć klikając poniżej:

Polaria

Polaria


Muzeum Polarne

Muzeum Polarne


Muzeum w Tromsø - Muzeum Uniwersyteckie

Muzeum w Tromsø - Muzeum Uniwersyteckie


Katedra w Tromsø

Katedra w Tromsø


Muzeum Sztuki w Norwegii Północnej

Muzeum Sztuki w Norwegii Północnej


Muzeum Perspektivet

Muzeum Perspektivet


Więcej inspiracji