tropter.comInspiracje Plaża Wilanów Zawady. Jak dojechać i co robić na największej plaży w Warszawie?

Plaża Wilanów Zawady. Jak dojechać i co robić na największej plaży w Warszawie?

Szerokie piaszczyste pasmo plaży w dzielnicy Wilanów w Warszawie
H.A. Kilichowski ©

Szeroka i piaszczysta Plaża Wilanów Zawady to jedno z najpiękniejszych miejsc na wypoczynek w stolicy. Tutaj, w otoczeniu przyrody, można odetchnąć od zgiełku miasta. Plaża znajduje się na terenie bogatym przyrodniczo, przez co może stanowić ciekawy cel rowerowej wycieczki lub dłuższej wędrówki.

Lokalizacja i okolica. Jak dojechać na plażę Wilanów Zawady?

Pieszo

Plażę Zawadowską od pałacu w Wilanowie dzieli zaledwie nieco ponad kilometr pieszej wędrówki ulica Vogla, Zaściankową i Wałem Zawadowskim. Po drodze mija się sklepy spożywcze i knajpy. Przy samej plaży jednak nie ma sklepów, o czym warto pamiętać planując dłuższą wycieczkę.

Komunikacją miejską

W okolice wilanowskiej plaży dotrzeć można także komunikacja miejską. Najbliższa pętla autobusowa znajduje się przy pałacu w Wilanowie. Dojeżdżają tam autobusy z centrum Warszawy (np 116) i wielu innych dzielnic. Nieco bliżej plaży natomiast, zatrzymują się autobusy 163 i 164.

Rowerem

Ścieżki rowerowe w dzielnicy Wilanów pozwolą dojechać do plaży również bez użycia auta czy komunikacji miejskiej. Dzięki temu możemy połączyć wypoczynek na plaży z dłuższą weekendową przejażdżka po Warszawie lub jej zielonych okolicach. Okoliczne wały pozwalają też na dłuższy rowerowy wypad po nieco trudniejszej nawierzchni.

Samochodem

Samochód zaparkować można niecałe 300 metrów od plaży wilanowskiej, ale latem może być tam tłoczno.

Atrakcje i ciekawostki plaży Wilanów Zawady

Ta warszawska plaża podzielona jest na dwie części cyplem. Po drugiej jego stronie znajduje się plaża dla naturystów. 

Cypel prowadzi do przystanku promowego, skąd popłynąć można na drugą stronę Wisły, na popularną Plażą Romantyczną w dzielnicy Wawer. Latem organizowanych jest tam wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Prom transportujący ludzi między dwoma warszawskimi plażami to drewniana łódź Galar.

Przyroda i dzikie zwierzęta na plaży Wilanów Zawady

Plaża na Zawadach znajduje się na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. W jej bliskim sąsiedztwie zlokalizowane są Kępa Zawadowska i Falenicka. Obszar ten jest domem dla około 50 gatunków ptaków wodno-błotnych, dzików, saren, a nawet łosi. Stanowi również szlak migracyjny dla ptaków wędrownych. Zwierzęta na nadwiślańskiej plaży obserwować można szczególnie intensywnie jesienią. Na Plaży Zawady znaleźć można także muszle słodkowodnych małż, co świadczy o coraz lepszej czystości wody w Wiśle.

Historia i tradycja wilanowa a plaża zawady

Kraina Urzecze, do której należy Plaża Zawady, to mikroregion etnograficzny związany m. in. z osadnictwem Olęderskim. Teren ten zagospodarowany był już w czasach Jana III Sobieskiego, a wieś Zawady istniała od co najmniej 1528 roku. Ludność zamieszkująca te tereny wykształciła specyficzną tożsamość i kulturę, w tym piękne stroje wilanowskie z nadwiślańskiego Urzecza. Tutejsi mieszkańcy znali się na melioracji, zajmowali handlem rzecznym i rybołówstwem. Warto przyjrzeć się bogatej historii tej krainy i wybrać się na dłuższą pieszą wędrówkę w okolicę.

Atrakcje z artykułu
Więcej informacji na temat miejsc wymienionych w artykule możesz zobaczyć klikając poniżej:

Plaża Wilanów Zawady

Plaża Wilanów Zawady


Więcej inspiracji