tropter.comInspiracje Korfu w Grecji – co warto zobaczyć? Plaże, zabytki i inne atrakcje (+ mapa)

Korfu w Grecji – co warto zobaczyć? Plaże, zabytki i inne atrakcje (+ mapa)

Bujna roślinność wyspy Korfu wyróżnia ją na tle innych greckich wysp
Dawid Zawiła, unsplash.com

Wyspa Korfu, nazywana też czasem Kerkirą, leży na Morzu Jońskim, niedaleko wybrzeża Grecji i Albanii. Jej łukowaty kształt, otwarty w kierunku niedalekiego wybrzeża przypomina trochę księżyc rzucony na niebieskie morskie wody. Księżyc ten ma kolor zielony, intensywny i mocno odmienny od innych greckich wysp. To zasługa specyficznego klimatu, dzięki któremu może się tu rozwijać bujna roślinność.

Ale to nie jedyna zaleta Korfu. To zaledwie przedsmak tego, co czeka przybywających tu turystów. Bo Korfu ma wszystko, co potrzebne jest do idealnych wakacji – śródziemnomorski klimat, ciepłe morze, bajeczne plaże przywodzące na myśl tropikalne wyspy, a także wspaniałe zabytki. A to wszystko przyobleczone w świetne warunki do wypoczynku, doskonałe hotele, pyszną kuchnię oraz liczne możliwości aktywnego spędzania czasu.

Najbardziej zielona z greckich wysp

Zielona wzgórza Korfu
Pascal Debrunner, unsplash.com
Pascal Debrunner, unsplash.com

Grecka wyspa Korfu jest najdalej na północ położoną z Wysp Jońskich. Leży w niewielkim oddaleniu od brzegu, w północnej części to zaledwie 2,5 km. Jest stosunkowo wąska i tworzy charakterystyczny łuk, który zwraca się w stronę greckiego i albańskiego wybrzeża.

Północna część wyspy jest górzysta, ze wzniesieniami przekraczającymi 900 m. Najwyższym z nich jest Pantokrator z klasztorem Chrystusa Pantokratora, do którego prowadzi słynna droga 25 serpentyn. Wzgórza sięgające 500 m n.p.m. zajmują całą środkową część wyspy. W przeciwieństwie do nich, południowa część jest płaska i wykorzystuje się ją w celach rolniczych.

Położenie Korfu ma ogromny wpływ na klimat wyspy. Jest on łagodny i wilgotny, z dużą ilością deszczu w okresie od połowy października do marca. To dzięki niemu rozwija się tu bujna roślinność, która dała Korfu przydomek „zielonej wyspy”. Zarośla, a w wyższych partiach gór także łąki nadają jej różne odcienie tego koloru. Klimat sprawia też, że południowa część wykorzystuje się pod rolnictwo.

Historia: od starożytnych Greków do kurortu europejskiej elity

Dogodny klimat i strategiczne położenie Korfu dostrzeżono już w starożytności. Grecy z Koryntu założyli tu w VIII w. p.n.e. swoją kolonię Kerkyrę, która bardzo szybko wybiła się na niezależność. Lawirując i zawierając odpowiednie sojusze władcy wyspy zdołali utrzymać niezależność aż do podboju rzymskiego w III w. p.n.e. W czasach greckich i rzymskich Korfu było ważnym ośrodkiem handlowym, a rozwinięte rolnictwo pozwalało na sprzedaż różnych płodów rolnych.

Rozwój gospodarczy przekładał się też na rozbudowę tutejszych miast, takich jak Kerkyra i Paleopolis. To właśnie na Korfu odkryto w XIX w. pozostałości najstarszej zachowanej budowli w stylu doryckim. To świątynia Artemidy z połowy VI w. p.n.e., która niegdyś zachwycała bogatymi zdobieniami i dekoracją rzeźbiarską.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego wyspa Korfu dostała się pod panowanie Bizancjum. Jednak najdłużej panowali tu Wenecjanie, którzy musieli ustąpić dopiero w początkach XIX w. po rozwiązaniu przez Napoleona Republiki Weneckiej. Dziedzictwo włoskie rzuca się w oczy szczególnie w stolicy wyspy. Jej zabudowa bezsprzecznie bardziej przypomina włoskie niż greckie miasteczka.

Urodę Korfu doceniono już w XIX w., gdy w całej Europie zaczęła rozwijać się turystyka. Opisy wyspy odnajdywane w dawnych dziełach poruszały wyobraźnię. Z nich właśnie znał je z pewnością już Szekspir. Stały się dla niego inspiracją do stworzenia miejsca wygnania Prospera i Mirandy w dramacie „Burza”. W XVII w. jej niezwykłe krajobrazy opisywał Milton, lubiany i ceniony angielski poeta.

Elewacja pałacu Achillion, który został wybudowany na Korfu z polecenia cesarzowej Sisi
Bente Hagens, unsplash.com
Bente Hagens, unsplash.com

Od opisów tylko krok był do wyjazdów na Korfu. Grecka wyspa stała się wkrótce popularnym miejscem wypoczynku europejskiej arystokracji, szczególnie z Anglii, Niemiec, Austrii czy Francji. Odpoczywać od dusznego i zgiełkliwego Wiednia uwielbiała tu cesarzowa Sisi. Wybudowany na jej polecenie Pałac Achillion zalicza się dziś do najważniejszych zabytków wyspy. Jego lokatorem był też cesarz niemiecki Wilhelm II, pasjonat starożytności, który dokonał odkrycia świątyni Artemidy.

Mimo upływu ponad 200 lat zainteresowanie Korfu nie maleje. Górzysta grecka wyspa przyciąga każdego roku tysiące turystów spragnionych olśniewających widoków, pięknych zabytków, rajskich plaż oraz niezliczonych możliwości spędzania wolnego czasu.

Zwiedzanie Korfu

Podczas, gdy duża część greckich wysp daje dość jednostronne możliwości spędzania czasu, Korfu jawi się jako prawdziwa kopalnia pomysłów na urlop. Krajobrazy, niezwykłe widoki, liczne plaże, możliwości uprawiania sportów wodnych, bogate życie nocne i wspaniałe zabytki sprawiają, że jest to niewątpliwie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku w kraju.

Atrakcje Korfu związane są zarówno z tutejszymi krajobrazami, jak i historią wyspy. I nie da się bezsprzecznie stwierdzić, które z nich są lepsze. Atrakcyjność wyspy wydaje się wypływać z płynnego połączenia tych walorów.

Krajobrazy Korfu

Canal D'Amour jest jednym z wielu urokliwych miejsc na wyspie Korfu
Richard James, unsplash.com
Richard James, unsplash.com

Szukając wspaniałych widoków należy udać się na północ Korfu. Górzyste krajobrazy i bardzo rozwinięta linia brzegowa to prawdziwa kopalnia niezwykle urokliwych miejsc. Należą do nich przede wszystkim Canal D’Amour oraz Plaża Porto Timoni. Pierwsza z nich to głęboko wcięta zatoka z ujściem w postaci wąskiego kanału. Wedle podania kobieta, która go przepłynie, szybko znajdzie męża. Z kolei Porto Timoni to wąski przesmyk łączący dwa skaliste wzniesienia otaczające zatokę. Po jego obydwu stronach znajdują się otoczone skałami plaże przypominające tropikalne wyspy.

Innym cudownym miejscem na Korfu jest przylądek Drastis znajdujący się na najdalej na północ wysuniętej części wyspy. Tworzą go białe skały, które wspaniale kontrastują z błękitem morza. Dzięki działaniu wody skały mają opływowe kształty i wyglądają jak wyrzeźbione. Całości dopełnia niewielka plaża w zatoczce.

Zabytki Korfu

Krajobrazy Korfu są cudowną oprawą dla tutejszych zabytków. Najbardziej bogatym w nie miejscem jest stolica wyspy, miasto Korfu, nazywane także Kerkirą. Jego Stare Miasto znajduje się na liście UNESCO. Ze względu na długotrwałe panowanie weneckie nad tą grecką wyspą, Korfu ma bardzo włoski charakter, który podkreślają kamienice, wieża zegarowa oraz dwie weneckie twierdze. We wzniesionym w pierwszej połowie XIX w. Pałacu św. Michała i Jerzego ma swoją siedzibę Muzeum Sztuki Azjatyckiej.

Przemierzając Korfu nie można też pominąć ruin zamku Angelocastro stojących na skale nad brzegiem morza. Z pewnością warto zadać sobie trud wspinaczki by podziwiać stąd wspaniałe widoki na wybrzeże. Niezwykłym miejscem jest też Stara Perithia, opuszczona wieś na zboczach góry Pantokrator. Niegdyś było to miejsce, gdzie mieszkańcy Korfu chronili się w razie najazdu. Dziś to opuszczone ruiny ponad 100 domów i 8 kościołów, wśród których można spacerować. Na głównym placu działa obecnie kilka tawern, ale pozostała część wioski jest opuszczona.

Prawdziwą perełką Korfu jest miejscowość Paleokastrisa otoczona przez 6 zatoczek z rajskimi plażami. Ukryte wśród drzew domy, pensjonaty i apartamenty dają poczucie odosobnienia, zaś piękne plaże pozwalają na cudowny wypoczynek. W okolicach miejscowości znajdują się liczne groty skalne i klify, które można odwiedzić podczas wycieczek łodziami.

Miasto Korfu – fascynująca mieszanka kultur ze znakiem UNESCO

Miasto Korfu nazywane niegdyś Kerkyrą jest obowiązkowym punktem dla każdego odwiedzającego wyspę. Odcisnęły na nim swoje piętno wieki panowania weneckiego, ale także wpływy francuskie i włoskie, które pojawiły się w XIX w.

Widok na Starą Twierdzę Korfu
Mikuláš Prokop, unsplash.com
Mikuláš Prokop, unsplash.com

Wchodząc na stare miasto w Korfu, które w całości wpisane jest na listę UNESCO można się poczuć jak we Włoszech. Wciśnięte między Starą Twierdzę Korfu i Nową Twierdzę jest plątaniną brukowanych uliczek i zacisznych placów. Nieopodal znajduje się Stary Port, który dziś służy głównie celom turystycznym, oraz turystyczna promenada Liston przywodząca na myśl paryskie deptaki.

Przeciwieństwem ścisłego centrum jest skwer Spinada, który wygląda jak przeniesiony z któregoś brytyjskiego miasta. Jego atrakcją są odbywające się tu regularnie mecze krykieta, które prowadzą mieszkańcy. To także jedna z pozostałości wpływów brytyjskich. Inną jest zbudowany u podnóża twierdzy neoklasycystyczny kościół św. Jerzego.

W początkach XIX w. niedaleko starego miasta zbudowano Pałac św. Michała i Jerzego, który był siedzibą brytyjskiego gubernatora Wysp Jońskich. Neoklasycystyczna budowla otoczona ogrodami mieści obecnie Muzeum Sztuki Azjatyckiej. Z kolei niemal po sąsiedzku oglądać można kolekcję Muzeum Sztuki Bizantyńskiej.

Kościółek Vlacherna jest najbardziej rozpoznawalną atrakcją Korfu
Alexander Mils, unsplash.com
Alexander Mils, unsplash.com

Będąc w mieście Korfu nie sposób ominąć znajdującego się na jego obrzeżach kościółka Vlecherna. Należy on do najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Korfu. XVII-wieczna świątynia stoi na wysepce połączonej z lądem za pomocą mola, a najlepiej podziwiać ją ze wzniesienia Kanonia. Tuż obok wyrasta z morza niewielka wysepka Pontikonissi, z kościółkiem Chrystusa Pantokratora. Można do niej dopłynąć wynajętą łodzią.

Korfu – plaże jak ze snu

Wyspa Korfu to przede wszystkim wakacyjny raj. A takie miejsce nie może się obyć bez plaż. Tych nie brakuje we wszystkich częściach wyspy, ale mają one zróżnicowany charakter. Na południu, gdzie krajobraz jest stosunkowo płaski i nizinny występują dość szerokie plaże piaszczyste, takie jak Plaża Issos. Z kolei na północy rozbudowana linia brzegowa sprawia, że większość plaż znajduje się w malowniczych zatoczkach.

Do najpiękniejszych plaż na Korfu zaliczane są te w okolicach miejscowości Paelokastritsa. Ukryte są w malowniczych zatoczkach i otoczone skałami, ponad którymi rosną bujne śródziemnomorskie gaje. Do najbardziej znanych należą plaża Agios Spiridon oraz plaża La Grotta. Ze skał tej drugiej liczni śmiałkowie skaczą w błękitne morskie fale.

Malownicza plaża Porto Timoni na Korfu
Pascal Debrunner, unsplash.com
Pascal Debrunner, unsplash.com

Wyjątkową urodą odznacza się też Plaża Porto Timoni leżąca z dwóch stron malowniczego przesmyku. Łączy on wyspę z niewielkim, skalistym przylądkiem. Obydwie plaże znajdują się w osłoniętych zatokach i mają świetne warunki do pływania i nurkowania w krystalicznie czystej wodzie. Niedaleko od niej znajduje się piaszczysta i długa Plaża Agios Georgios.

Północna część zielonej wyspy to przede wszystkim jedna z najbardziej znanych atrakcji Korfu, plaża w Kanale Miłości w kurorcie Sidari. Jest ona maleńka, a ze względu na swoją popularność, bardzo mocno oblężona przez turystów. Miejscowość może się jednak pochwalić także długą, piaszczystą i świetnie zagospodarowaną plażą ciągnącą się wzdłuż całej zabudowy do portu.

Na wschodnim wybrzeżu Korfu znane jest z pokrytej białym żwirem i drobnymi kamykami Plaży Barbati, z której można podziwiać widok na albańskie wybrzeże. Jest to także duże centrum sportów wodnych z wypożyczalniami łodzi, kajaków, desek surfingowych.

Aktywny wypoczynek na Korfu

Bierne leżenie na plaży, nawet najpiękniejszej, może się znudzić. Z tego względu na Korfu można też spróbować rozmaitych form aktywnego wypoczynku. W każdej miejscowości turystycznej znajdują się wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz firmy zajmujące się organizacją różnych aktywności nad wodą.

Do aktywnych atrakcji tej górzystej greckiej wyspy zalicza się przede wszystkim możliwość nurkowania i snorkowania u jej wybrzeży. Krystalicznie czysta woda i jasne dno morza sprawiają, że łatwo można tu podziwiać podwodny świat.

Urozmaicone wybrzeże z licznymi zatoczkami i grotami jest też idealnym miejscem na rejsy. W miejscowościach takich jak Paleokastritsa, Sidari i innych można bez problemu wynająć łódkę i udać się w rejs. Do najbardziej znanych grot należą znajdujące się niedaleko Paleokastritsy Nutiska i Blue Eye. Liczne zatoczki ze spokojną wodą ułatwiają też uprawianie kajakarstwa morskiego oraz pływanie na desce z wiosłami.

Północna, górzysta część wyspy jest też dobrym miejscem na wycieczki, podczas których oglądać można piękne widoki. Jednak piesze wędrówki w wysokich temperaturach należy dokładnie przemyśleć i zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody. Popularnym miejscem, do którego można dojechać samochodem jest najwyższy szczyt wyspy Pantokator i stojący na nim klasztor Pantokratora.

Paleokastritsa – perełka wyspy Korfu

Jedna z plaż w malowniczej miejscowości Paleokastritsa na Korfu
Corfu Diary, unsplash.com
Corfu Diary, unsplash.com

Za najpiękniejszą miejscowość wypoczynkową na Korfu uchodzi Paleokastritsa. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu w sąsiedztwie sześciu malowniczych zatoczek. Jej zabudowa tonie w zieleni śródziemnomorskich gajów, a błękit morskiej wody nie ma sobie równych. Okolice miejscowości słyną z atrakcji krajobrazowych, takich jak groty nadmorskie oraz skalistej plaży La Grotta. Popularną atrakcją Korfu są skoki do wody z otaczających ją klifów. Znajduje się tu także pięknie położona restauracja.

Urozmaicone wybrzeże to niewątpliwie wielki atut Paleokastritsy. Można tu wynająć łódź z obsługą lub bez niej i popłynąć do grot w Zatoce Agios Spirydon albo zwiedzić inne mniejsze zatoczki w okolicy. Interesującym miejscem w samej miejscowości jest ukryty w lesie Monastyr w Paleokastritsa.

Korfu – pogoda i najlepszy czas na przyjazd

Położenie Korfu sprawia, że panuje tu łagodny, idealny do wypoczynku klimat. Ponieważ wiąże się on także z występowaniem dość obfitych opadów jesienią i zimą, to najlepszy czas na wyjazd przypada od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Idealne miesiące na wypoczynek na Korfu to czas od maja do połowy października.

Temperatury na Korfu przekraczają latem 30 stopni Celsjusza, ale dzięki bliskości morza upał nie jest aż tak bardzo dokuczliwy. Idealna pogoda na Korfu panuje we wrześniu, kiedy temperatury są już trochę niższe, ale nagrzana woda i powietrze cały czas pozwalają na wypoczynek na plażach.

Pod koniec października życie turystyczne na Korfu zamiera aż do kwietnia i większość hoteli jest wówczas zamknięta.

Promy i loty na Korfu

Najłatwiejszym sposobem na dostanie się na Korfu jest samolot. Lotnisko Korfu znajduje się w sąsiedztwie stolicy i jest z nią dobrze skomunikowane. W sezonie lądują tu liczne loty czarterowe. Z Polski latają także tanie linie lotnicze, które zapewniają loty bez przesiadek.

Alternatywą dla samolotu są promy. Przypływają one do portu w Korfu z albańskiej Sarandy oraz greckiej Igumenitsy.

Atrakcje z artykułu
Więcej informacji na temat miejsc wymienionych w artykule możesz zobaczyć klikając poniżej:

Stary Port Korfu

Stary Port Korfu


Canal D'Amour

Canal D'Amour


Stara Twierdza Korfu

Stara Twierdza Korfu

+2atrakcje wewnątrz

Monastyr w Paleokastritsa

Monastyr w Paleokastritsa


Klasztor Vlacherna

Klasztor Vlacherna


Angelokastro

Angelokastro


Plaża Agios Spiridon

Plaża Agios Spiridon


Plaża Porto Timoni

Plaża Porto Timoni


Plaża Barbati

Plaża Barbati


Plaża La Grotta

Plaża La Grotta


Plaża Issos

Plaża Issos


Plaża Agios Georgios

Plaża Agios Georgios


Muzeum Sztuki Azjatyckiej

Muzeum Sztuki Azjatyckiej


Nowa Twierdza

Nowa Twierdza


Pantokrator - 906 m n.p.m

Pantokrator - 906 m n.p.m


Pałac śś. Michała i Jerzego

Pałac śś. Michała i Jerzego

+1atrakcja wewnątrz

Muzeum Sztuki Bizantyjskiej Antivouniotissa

Muzeum Sztuki Bizantyjskiej Antivouniotissa


Klasztor Pantokratora

Klasztor Pantokratora


Pontikonisi

Pontikonisi


Akra Drastis

Akra Drastis


Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego


Wieża zegarowa

Wieża zegarowa