Jeziora Plitwickie w Chorwacji. Praktyczny przewodnik, zwiedzanie, trasy
Jeziora Plitwickie (Plitvička Jezera) to kawałek raju na ziemi. Turkusowa, krystalicznie czysta woda, szum wodospadów i cudowna zieleń przyrody przyciągają turystów z całego świata. Wielu emocji dostarcza spacer drewnianymi kładkami tuż obok rwących kaskad. Widoki krajobrazów i zapach leśnych ziół przyprawiają o zawrót głowy. Dlatego też wycieczka do Plitwic jest niesamowitą przygodą, którą wspomina się w chłodne, jesienne wieczory.
Jeziora Plitwickie – piękno stworzone przez przyrodę
Te krasowe jeziora powstały kilka tysięcy lat temu, wskutek procesów rozpuszczania skał wapiennych przez nurt rzek. W wyniku działań przyrody i procesów chemicznych, formowały się wzgórza i progi skalne, z których spływają wodospady. Zagłębienia w skałach i ziemi, wypełniały się wodą, tworząc turkusowe i szmaragdowe jeziora. Niezwykły klimat sprzyjał endemicznym roślinom. Nic dziwnego, że widoki zapierają dech w piersiach.
Plitwickie Jeziora – atrakcja na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
W 1949 roku utworzono Park Narodowy Jezior Plitwickich, a w 1979 roku atrakcję tę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Powodem jest jego niewątpliwa wartość przyrodnicza: jeziora, wapienne progi skalne, turkusowe kaskady oraz wąwozy, porośnięte lasami sosnowymi i bukowymi. Ponadto, obok roślin typowych dla klimatu śródziemnomorskiego, rosną tu gatunki, które zwykle oglądać można na północy Europy.
Plitwice – 3 rzeki i 16 jezior
Jeziora Plitwickie leżą w południowej części Gór Dynarskich i zajmują powierzchnię 296 km². Oprócz 16 jezior, jest tu kilkanaście jaskiń, 3 rzeki: Plitwica, Matica i Korana, a także mniejsze i większe wodospady. Jest ich tu ponad 90! Największy z nich Wielki Wodospad (Veliki Slap) w nurcie Plitvicy ma aż 78 m wysokości. Jeziora położone są na różnych wysokościach. Dzielą się na Górne Jeziora i Dolne Jeziora, połączone ze sobą malowniczymi kaskadami.
Dolne Jeziora (Donja Jezera)
Zaliczamy do nich: Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac i Novakovica Brod. Utworzyły się w przepuszczalnej skale wapiennej. Wartki nurt wody wyżłobił w niej malownicze kaniony, z których spada imponujący wodospad Sastavci i wypływa rzeka Korana.
Górne Jeziora (Gornja Jezera)
Zaliczamy do nich: Jezioro Prošćansko, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Powstały w nieprzepuszczalnej skale dolomitowej i położone są wyżej od Jezior Dolnych. Zwykle zimą teren Górnych Jezior jest zamknięty dla turystów, ze względów bezpieczeństwa.
Zwiedzanie Plitwic – świat roślin i zwierząt
Większość obszaru Parku Narodowego zajmują lasy bukowo-jodłowe. Rośnie tu też dużo sosen i dębów, a nad taflą wody zwisają malownicze wierzby. Na brzegach jezior kwitną zioła i kwiaty, w tym obuwiki z gatunku storczyków. W krystalicznej wodzie można zaobserwować pływające ryby. Z koron drzew i przybrzeżnych zarośli dobiega śpiew ptaków. Żyją tu też większe zwierzęta: dziki, jelenie, niedźwiedzie, wilki i wydry.
Jeziora Plitwickie – mapa
Będąc na wczasach w Chorwacji, warto na jeden dzień zrezygnować z plażowania i przyjechać do Parku Narodowego Jezior Plitwickich (Nacionalni Park Plitvička jezera). Jeziora położone są w połowie odległości między nadmorskim Zadarem, a Zagrzebiem. Aby tu trafić, należy zjechać z autostrady na drogę numer 1. Wejścia na teren parku znajdują się w miejscowościach Plitvica Selo i Plitvička Jezera.
Zwiedzanie Plitwickich Jezior – praktyczne porady
Przy dwóch głównych wejściach do parku znajdują się parkingi, toalety, bary i kasy biletowe oraz duża mapa parku z zaznaczonymi szlakami. Trzecie wejście Flora nie posiada infrastruktury. Czas zwiedzania zależy od wyboru trasy turystycznej. Warto pamiętać o zabraniu na szlak zapasu wody do picia, przekąsek, wygodnych butów, a latem także środka przeciw komarom i krem przeciwsłoneczny.
Jeziora Plitwickie – ceny biletów
Cena parkowania za godzinę wynosi w sezonie wakacyjnym 10 HRK, czyli kun chorwackich, a poza sezonem 8 kun. Motycykle parkują gratis. Ceny biletów wstępu zależą od pory dnia i roku oraz taryfy. Wahają się od 35 HRK za dzieci i młodzież w sezonie zimowym do 300 HRK za osobę dorosłą w sezonie letnim. Po godzinie 16 cena biletów jest niższa, także w wakacje . Dzieci do lat 7 wchodzą bezpłatnie.
Wycieczka do Plitwickich Jezior – o czym warto pamiętać?
W wakacje do kas biletowych ustawiają się długie kolejki. Liczba wejść jest ograniczona. Warto więc przyjść o 7 rano lub kupić bilety online. Inna opcja to wycieczka późnym popołudniem, zwłaszcza latem, gdy dzień jest długi. Słońce już wtedy nie praży, turystów jest mniej, a bilety tańsze niż rano. Minusem tego rozwiązania jest brak czasu na przejście dłuższych tras.
Park Narodowy Jezior Plitwickich – trasy od wejścia w Plitvica Selo
Przez teren parku od strony wejścia północnego poprowadzono 4 trasy o różnej długości:
- trasa A – wiedzie obok wodospadu Veliki Slap i kanionu dolnych jezior, czas trwania 2-3 godziny, długość 3,5 km;
- trasa B – poprzednia trasa, wydłużona o rejs statkiem po jeziorze Kozjak, jest tu więcej wodospadów i jezior do obejrzenia, czas trwania ok. 3 godziny, długość 4 km;
- trasa C – obejmuje teren dolnych i górnych jezior, rejs po jeziorze Kozjak, podziwianie wodospadów, czas 4-5 godzin, długość 8 km;
- trasa K – wiedzie przez cały park z wszystkimi miejscami widokowymi, powrót do miejsca startu pociągiem panoramicznym, czas trwania 7-8 godzin, długość 18 km;
Park Narodowy Jezior Plitwickich – trasy od wejścia w Plitvickich Jezerach
Od strony wejścia południowego poprowadzono szlaki:
- trasa E – wiedzie przez obszar górnych jezior, obejmuje krótki rejs po Kozjak, czas zwiedzania 2-3 godziny, długość 5 km;
- trasa F – prowadzi do dolnych jezior i Wielkiego Wodospadu i wschodniej części kanionu, jest tu kilka wyjątkowych miejsc widokowych, czas 3-4 godziny, długość 4,5 km;
- trasa H – obejmuje teren górnych i dolnych jezior, najważniejsze punkty widokowe, rejs statkiem i powrót pociągiem, czas zwiedzania 4-6 godzin, długość 9 km;
- trasa K – taka sama, jak przy wejściu z Plitvicy Selo;
Zwiedzanie Plitwickich Jezior – statkiem czy pociągiem?
Niektóre programy tras obejmują przeprawę statkiem po jeziorze Kozjak oraz przejażdżkę panoramicznym pociągiem na kołach. Warto wiedzieć, że atrakcje te wliczone są w cenę biletu wstępu do parku, a bilet należy okazać przy wsiadaniu do pojazdu. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ rejs po malowniczym jeziorze jest zawsze niezapomnianym przeżyciem.
Plitwickie Jeziora – bezpieczne zwiedzanie atrakcji
Szlaki wiodą nad jeziorami, kanionami i obok wodospadów. Poprowadzono je po kamiennych chodnikach i drewnianych kładkach. Nie są one zabezpieczone barierkami, choć często są mokre. Należy więc zachować ostrożność, zwłaszcza że w sezonie turystów jest naprawdę dużo. Nie wolno schodzić z wyznaczonych szlaków.
Park Jezior Plitwickich – zasady zwiedzania
O czym jeszcze warto pamiętać, zwiedzając Jeziora Plitwickie? Kąpiel w jeziorach jest zakazana. Nie wolno też hałasować, zostawiać śmieci, ani płoszyć zwierząt. Należy bezwzględnie pilnować dzieci. Nie blokować szlaków, ustawiając się do zdjęcia przez kilka minut.
Plitwice – jak uniknąć tłoku?
Jeśli to możliwe, warto zorganizować wycieczkę do Plitwic poza sezonem turystycznym. Park jest piękny o każdej porze roku. Zdecydowanie najwięcej turystów w wakacje decyduje się na zwiedzanie w środku dnia. Z tego powodu najlepiej przyjechać wcześnie rano lub po południu. Zazwyczaj mniej turystów jest przy górnych jeziorach. Z kolei przy dolnych jest piękniej, choć to subiektywne odczucie.
Bałkański raj dla turystów
Każdy, kto choć raz tu przyjechał, wie jak pięknym turystycznie krajem jest Chorwacja. Bez wątpienia Jeziora Plitwickie są jedną z największych atrakcji na Bałkanach. Miejsce to jest niesamowitym fenomenem przyrody, który zniewala zmysły. Najlepiej jednak przekonać się o tym na własne oczy.