Termy Słowacji – gdzie warto pojechać? Podpowiadamy (+ mapa)
Termy Słowacji są doskonałym miejscem na wypoczynek o każdej porze roku. Słowacja nie ma dostępu do morza, a na jej obszarze nie ma dużych zbiorników wodnych. Mimo to jest znana w całej Europie jako doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy lubią relaks nad wodą. Wszystko to za sprawą parków wodnych, kąpielisk i basenów wykorzystujących wody termalne Słowacji. W tym niewielkim państwie jest ich ponad 40. Ciepłe źródła biją w różnych częściach kraju. Znajdziemy je u podnóży Tatr, przez Wielką i Małą Fatrę, Szarisz, Spisz, Orawę aż po Nizinę Naddunajską. Niewątpliwym atutem term słowackich dla turystów z Polski jest bliskość granicy. Dzięki temu mają oni możliwość organizowania nawet jednodniowych wypadów podczas pobytów w górskich miejscowościach w Beskidzie Żywieckim, Tatrach, Pieninach, Beskidzie Sądeckim czy Niskim.
Historia term na Słowacji
Gorące źródła Słowacji znane były już w czasach, kiedy tereny te należały do Węgier. W XIX wieku w całej Europie wzrosło zainteresowanie pobytami „u wód”. W tym czasie rozwinęło się m.in. kąpielisko i uzdrowisko w Bardejowskich Kupelach oraz w Wyżnych Drużbakach. Po II wojnie światowej wody termalne Słowacji były wykorzystywane. Jednak dopiero pod koniec XX w. nastąpił prawdziwy boom na tego typu wypoczynek. Od tego czasu zarówno w górach, w okolicach Bratysławy, jak i na Nizinie Naddunajskiej powstało kilkadziesiąt term, kąpielisk termalnych, parków wodnych.
Relaks w świetnych warunkach
Ponieważ zdecydowana większość słowackiej infrastruktury termalnej jest nowa, więc i warunki wypoczynku są tu bardzo dobre. Miejsca takie jak Aquapark Tatralandia w Liptowskim Mikułaszu, Termy Meander park czy AquaCity w Popradzie wymieniane są wśród najlepszych obiektów tego typu w Europie Środkowej. Oferują one nie tylko możliwość odpoczynku nad wodą, ale także inne atrakcje. W tym miejscu można wymienić zabiegi relaksacyjne, sauny, a w wielu przypadkach także zaplecze gastronomiczne i noclegowe.
Wypoczynek z widokiem na góry
Duża część term Słowacji znajduje się w rejonach górskich. Szczególnie bogaty w gorące źródła jest rejon Podtatrza, Małej i Wielkiej Fatry, Orawa i Spisz. Przebywając na urlopie w tych regionach można z powodzeniem łączyć wycieczki górskie z odpoczynkiem w parkach wodnych. Największym i najbardziej znanym jest oczywiście Aquapark Tatralandia. Czynny cały rok kompleks posiada baseny, zjeżdżalnie i inne atrakcje wodne, a także bogate zaplecze Spa&wellness. Z tego powodu wielu osobom nie wystarczy jeden dzień by poznać wszystkie zalety tego miejsca. Co więcej, z basenów termalnych podziwiać można wspaniałą panoramę Tatr. Szczególnie pięknie prezentują się one zimą, gdy ośnieżone szczyty wznoszą się ponad Kotliną Liptowską.
Ale w pobliżu gór, nie tylko Tatralandia czeka na spragnionych wodnych szaleństw i ciepłej wody. Warto wymienić miejscowość Poprad, termy w AquaCity, Termy Meander park i Termy Oravice w turystycznej osadzie Oravice niedaleko Twardoszyna, Park Termalny Basenova, Gothal Liptovska Osada, baseny Vrbov, Spa & Aquapark Turcianskie Teplice i kilka innych mniejszych kąpielisk. Wszystkie gwarantują wspaniały relaks połączony z możliwością podziwiania górskich widoków. Baseny termalne Słowacji położone w tych podgórskich rejonach są też łatwo osiągalne dla polskich turystów, wypoczywających na południu Polski. Najbliższe, w Oravicach dzieli od granicy ledwie kilkanaście kilometrów.
Termy Słowacji na Nizinie Naddunajskiej
Baseny termalne Słowacji kojarzone są przede wszystkim z górami. Warto jednak wiedzieć, że ogromna część tych niezwykłych atrakcji znajduje się w południowej części kraju, na Nizinie Naddunajskiej. Pobyt w nich można połączyć ze zwiedzaniem stolicy kraju, Bratysławy oraz niedalekich Wiednia i Budapesztu. Do największych parków wodnych na tych terenach należą Aquapark Senec, Termy Corvinus w miejscowości Wielki Meander i Thermalpark Dunajska Streda oraz ponad 10 innych mniejszych i większych Aquaparków i term. Większość z nich przeszła w ostatnich latach gruntowne remonty i spełnia najwyższe wymagania jeśli chodzi o standard i obsługę.
Termy na Słowacji – pomysł na udany urlop
Źródeł i wód termalnych na Słowacji jest na tyle dużo, że w oparciu o nie można budować zarówno krótsze, jak i dłuższe plany pobytu w tym kraju. Największe z term Słowacji, takie jak Tatralandia, Meander Park, Basenova czy Termy Corvinus gwarantują świetną zabawę nawet przez kilka dni. Ponadto wiele ośrodków znajduje się w niewielkiej odległości od siebie. Dzięki temu można odwiedzić nawet kilka źródeł termalnych podczas jednego urlopu.
Rozmieszczenie term Słowacji sprawia, że mogą stać się one świetnym uzupełnieniem wypoczynku w górach oraz zwiedzania wielu regionów kraju. Na północy czekają górskie szlaki, szczyty i punkty widokowe, a także malowniczo położone zamki. Odwiedzając urokliwe miasteczka i wioski Spiszu, Orawy czy Liptowa można na koniec dnia zrelaksować się w jednym z parków wodnych. Z kolei na południu, w Dolinie Dunaju czeka na turystów Bratysława ze swoimi zabytkami i muzeami oraz winiarski region Białych Karpat. To doskonałe połączenie poznawania historii i kultury kraju z przyjemnościami, jakie niesie tutejsza kuchnia i relaksem w gorących źródłach Słowacji.
Termy Słowacji – deser dla narciarzy
Oprócz term, Słowacja kojarzona jest także ze świetnymi warunkami do uprawiania narciarstwa. Zimowy sezon w słowackich górach jest tak samo, a w niektórych miejscach nawet bardziej intensywny niż letni. Gorące źródła, baseny termalne i parki wodne mogą być doskonałą formą relaksu także po dniu spędzonym na stoku. W wielu z nich, jak w Tatralandii, zewnętrzne baseny otwarte są także zimą, a możliwość gorącej kąpieli z widokiem na ośnieżone szczyty, gdy na dworze panuje trzaskający mróz jest niezapomnianym doznaniem.