Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie. Poznaj jego historię i ciekawe fakty
Ołtarz Wita Stwosza po kilku latach renowacji znów cieszy oczy krakowian i turystów. Nastawa ołtarzowa krakowskiego kościoła Mariackiego imponuje rozmiarami i zadziwia artystycznym kunsztem. Rzeźbione w drewnie biblijne postacie wyglądają jak żywe. Ewangeliczne sceny skłaniają do refleksji. Warto poznać bliżej to arcydzieło.
Kościół Mariacki w Krakowie
Kościół Mariacki w Krakowie to druga, obok Katedry Wawelskiej, największa i najważniejsza świątynia w tym mieście. Zbudowano ją w XIV wieku na Placu Mariackim obok Rynku Głównego. Kościół ten jest zarazem jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Powodem tego jest bogate, zabytkowe wyposażenie oraz imponująca gotycka bryła architektoniczna.
Wieża mariacka – legendarna hejnalica i dzwonnica
Fasadę kościoła Mariackiego tworzą dwie nierówne wieże. Wyższa, zwana hejnalicą, ma 82 metrów wysokości i przykryta jest gotyckim hełmem z ośmioma wieżyczkami. Co godzinę hejnalista gra hejnał z wieży mariackiej. Druga, niższa wieża ma 69 metrów wysokości i pełni funkcję dzwonnicy. Największym magnesem, przyciągającym turystów, jest jednak wnętrze tej świątyni, w tym niezwykły ołtarz.
Ołtarz Wita Stwosza – ponadczasowe dzieło sztuki
Ołtarz Wita Stwosza to arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej. Powstawał w okresie od 1477 do 1489, a więc aż przez 12 lat. Władze Krakowa chciały, aby ołtarz w kościele Mariackim podkreślił rangę królewskiego miasta oraz bogactwo mieszczan. Kolejną rolą kunsztownych scen rzeźbiarskich była edukacja biblijna niepiśmiennych mieszkańców Krakowa. A co przedstawia ołtarz Wita Stwosza?
Ołtarz Wita Stwosza – opis gotyckiego arcydzieła
Ołtarz mariacki w Krakowie ma imponujące wymiary – 13 metrów wysokości i 11 metrów szerokości. Konstrukcja składa się w sumie z 5 części, a powstała z drewna dębowego. Figury zaś wyrzeźbił mistrz w pniach lipowych. Główna scena przedstawia zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny, a kolejne – pozostałe ważne wydarzenia z życia Matki Bożej. Inne postaci rzeźby to apostołowie oraz dwaj patroni Polski: św. Wojciech i św. Stanisław.
Kim był Wit Stwosz?
Ten malarz i rzeźbiarz o niezwykłych zdolnościach urodził się w niemieckiej Szwabii, ale często podróżował po Europie. Kilka lat spędził w Norymbergii. Przybył też do Krakowa, gdzie dostał zlecenie stworzenia ołtarza do kościoła Mariackiego. Jego dzieło zyskało uznanie, bo dostał za nie równowartość rocznego budżetu Krakowa. Postacie do ołtarza rzeźbił patrząc na mieszkańców Krakowa, dlatego wyglądają one tak realistycznie.
Ołtarz Mariacki – ciekawostki
- Mistrz Wit Stwosz pod koniec swego życia zbankrutował i okrył się hańbą z powodu konfliktu z prawem.
- Wszystkich figur w ołtarzu jest ponad 200. Postacie w scenie głównej mają wysokość niemal 3 metrów.
- Podczas II wojny światowej Niemcy zrabowali ołtarz mariacki Wita Stwosza i wywieźli go do Norymbergii. Na szczęście po wojnie udało się odzyskać go z powrotem.
- Patrząc na wyrzeźbione postacie, widać emocje na twarzach, różne typy urody i sylwetki, a nawet spracowane dłonie i żylaki. To jest niesamowite!
Kościół Mariacki w Krakowie – zwiedzanie świątyni
Część kościoła jest dostępna bezpłatnie w celu modlitwy – wejście od strony rynku. Aby obejrzeć wnętrze kościoła Mariackiego, w tym prezbiterium, gdzie znajduje się ołtarz Wita Stwosza, należy kupić bilet wstępu i wejść od strony południowej. Ołtarz jest uroczyście odsłaniany o godzinie 11.50, a zakrywany o 18. Warto wejść też na hejnalicę, skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta.
Ołtarz mariacki – chluba Krakowa
Bazylika Mariacka wraz z ołtarzem i wieżą Mariacką to obowiązkowy punkt planu zwiedzania podczas wizyty w Krakowie. Kościół zachwyca także pięknymi polichromiami Jana Matejki i bogatym wyposażeniem bocznych naw. Ta świątynia jest zarazem galerią sztuki, którą po prostu trzeba zobaczyć.